Wstęp / Co się u nas studiuje / Tetanie
Tężyczka to problem, który dotyka ogromną liczbę osób, a większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest to tężyczka. Jego objawy mogą nie tylko pogorszyć jakość życia, ale w niektórych sytuacjach mogą również poważnie zagrozić zdrowiu. Jednocześnie zapobieganie i rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste.
Tak naprawdę jest to zespół charakteryzujący się znacznie obniżonym poziomem magnezu w organizmie. Objawia się więc zwiększoną drażliwością układu nerwowo-mięśniowego, czego skutkiem jest głównie skłonność do drgawek (tzw. postać utajona ) lub różnych stanów drgawkowych (postać jawna ). Bardziej rozpowszechniona jest postać utajona, która oprócz skurczów mięśni objawia się przede wszystkim swędzeniem, mrowieniem lub pieczeniem palców, dłoni, podeszew i języka, mimowolnymi drganiami mięśni, drażliwością, bólami i zawrotami głowy lub zaburzeniami koncentracji.
Kobiety chorują częściej niż mężczyźni, głównie osoby w wieku od 20 do 30 lat. Z tężyczką duże kłopoty mają sportowcy, dla których nawet ukryta postać tężyczki może sprawić, że wysiłki związane z odpowiednimi wynikami sportowymi będą niewygodne.
Istnieje wiele czynników powodujących taką sytuację:
Do najczęściej wymienianych przyczyn należy niski poziom wolnego wapnia we krwi, który jest spowodowany na przykład brakiem magnezu, witaminy D lub słabą pracą przytarczyc. Ponadto wpływ na metabolizm magnezu ma stosowanie niektórych leków, najczęściej leków moczopędnych, kortykosteroidów, środków przeczyszczających.
Rozwiązaniem sytuacji związanej z modyfikacją diety nie jest zwiększenie spożycia magnezu, jak jest powszechnie przedstawiane i praktykowane (najczęściej w formie suplementacji). Kluczem jest skupienie się na zapewnieniu prawidłowego stosunku wapnia i magnezu. Obydwa elementy decydują o jakości koordynacji nerwowo-mięśniowej, stąd też zależy ich wzajemna proporcja w diecie, co przekłada się na poziom metabolizmu każdego z nich. Jeśli zatem w diecie będzie za dużo wapnia (w porównaniu z magnezem), poziom napięcia wzrośnie, w przypadku odwrotnej proporcji organizm będzie zmierzał w stronę większego relaksu.
MUDr. Pavel Dvorský
Jako chirurg z niepokojem obserwuję stale rosnącą tendencję zachorowań na choroby śmiertelne. Któregoś dnia uświadomiłam sobie, że dotyczy to także nas, lekarzy, i w statystykach odkryłam, że umieramy jeszcze wcześniej niż nasi pacjenci. Tego dnia zrozumiałam, że nawet my, lekarze, od dawna robimy „coś” źle i jeśli ja nic z tym nie zrobię, to już niedługo ja i moja rodzina powiemy komuś – „dlaczego ja”, jak często słyszę. My, lekarze intuicyjnie czujemy, że najwięcej długoterminowych i fatalnych w skutkach błędów tkwi w obszarze żywienia i stylu życia, jednak nasza duma i brak pokory nie pozwolą nam przyznać, że nie wiemy praktycznie nic na ten temat, bo nikt nauczył nas. Cały system edukacji medycznej całkowicie ignoruje tę kwestię. Postanowiłem to zmienić; dla siebie, swojej rodziny i „nowych”, nieoślepionych pacjentów. Instytut Edukacyjny ATAC Sp. s.r.o. za moją edukację w tym zakresie, gdyż należy ona do absolutnej czołówki tu i w Europie w zakresie praktycznego nauczania kompleksowo pojętego zdrowego stylu życia. Co więcej, w swoim „know-how” najlepiej łączy fakty wiarygodnych badań naukowych medycyny zachodniej z niezapomnianą mądrością medyczną starożytnych kultur Wschodu. Treść i poziom studiów znacznie przekroczył moje oczekiwania, a status „kursu” wynika z pewnością ze względów legislacyjnych, ponieważ znacznie bardziej przypomina studia uniwersyteckie. Lekcje są angażujące, edukacyjne, łatwe w obsłudze dla każdego, niezależnie od zawodu, wykształcenia, zajęcia. A to jest niezwykle ważne. Życzę każdemu, aby doświadczył radości z „własnego” odkrycia zdrowego sposobu życia, jaki ten instytut przynosi absolwentom. Jeśli odpowiedź miałaby także nieść przesłanie, zacząłbym od cytatów: „Jeśli człowiek jest zdrowy, pragnie wielu rzeczy, jeśli jest chory, pragnie tylko jednego. Zdrowie.” „Nierozsądnie jest kopać studnię tylko wtedy, gdy gardło ściska pragnienie”. I dodałabym: nigdy nie jest za późno, żeby zacząć kształcić się w tym obszarze. Zróbmy to dla siebie, swojej rodziny, a jeśli to możliwe, pomóżmy także innym. Swoją drogą to świetny sposób na zmianę świata na lepsze!
Mgr. Kateřina Balcarová
Na kurs zapisałam się jako weganka będąca w ciąży. Oczekiwałam, że kurs da mi pewność, że wszystko w mojej diecie jeśli zrobię to dobrze, dostarczy mi to dodatkowych bodźców i da mi ogólny pogląd na jedzenie (nie tylko wegańskie) i jego wpływ na zdrowie człowieka. Było mi bardzo przykro, że tak było nie miała możliwości odbycia kursu na odległość i osobistego spotkania z wykładowcą. Ostatecznie z edukacyjnego punktu widzenia nie miało to żadnego znaczenia, bo wykładowca w miarę możliwości poświęcił się nam podczas konsultacji on-line, bardzo szybko odpowiadał na maile i bardzo cieszę się z bieżących webinariów. Aktualnie nie zajmuję się doradztwem zawodowo, ale często doradzam przyjaciołom i znajomym. Mnóstwo bodźców i wiedza zdobyta na kursie okazała się bardzo przydatna. Widzę to w swoim otoczeniu ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę ze związku między zdrowiem a dietą, a eksperci ds będą szukać żywienia nie tylko ze względu na utratę wagi, ale przede wszystkim w tym celu wpływając na Twoje zdrowie na lepsze. I właśnie to uważam za esencję kursu Konsultant ds. Żywienia i Suplementacji pod kierunkiem wykładowcy Martina Jelínka.
Peter Gregor
Po dwóch latach problemów zdrowotnych, w trakcie których przeszłam trudną drogę do powrotu do zdrowia, poprzez poszukiwanie informacji i samokształcenie, stopniowo zdałam sobie sprawę ze znaczenia prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia, co ostatecznie pomogło mi w powrocie do zdrowia. Wtedy właśnie natknąłem się na podcast Martina Jelínka, którego podejście do diety i zdrowia tak mnie zaintrygowało, że natychmiast postanowiłem wziąć udział w jego kursie. Kurs dostarczył mi nie tylko nowej wiedzy na temat wpływu odżywiania na zdrowie, ale także praktycznych porad i wielu przydatnych wskazówek. Poczułam się pewniej w wielu kwestiach, a jednocześnie dowiedziałam się wielu nowych informacji, które były przedstawione bardzo jasno i logicznie, a tematy następowały po sobie naturalnie. Omówiliśmy nie tylko samą dietę, ale także suplementy i różne aspekty zdrowia - w tym możliwości, w jaki sposób odżywianie może wpływać na konkretne problemy zdrowotne, a nawet im zapobiegać. Dzięki kursowi zyskałam kompleksową wiedzę na temat odżywiania i jego wpływu na zdrowie, co pomogło mi nie tylko w życiu osobistym, ale także w karierze zawodowej. Polecam kurs wszystkim poszukującym kompleksowych, sprawdzonych informacji i praktycznych porad w zakresie odżywiania i zdrowego stylu życia.