Kurzy ATAC

Prostata

Prostata

Prostata   Lub   prostata   to mały narząd znajdujący się (tylko u mężczyzn) pomiędzy   pęcherza moczowego i odbytnicy oraz okolic   cewka moczowa. Jego funkcją jest produkcja   płyn prostaty, który odżywia i transportuje plemniki.

Prostata przechodzi wiele zmian w życiu mężczyzny. Przy urodzeniu jest mniej więcej wielkości grochu, do okresu dojrzewania nieznacznie się zwiększa. Ale potem zaczyna rosnąć stosunkowo szybko, po dwudziestym roku życia osiąga normalny rozmiar i kształt w wieku dorosłym (w przybliżeniu wielkości orzecha włoskiego).

Jednak prostata jest także miejscem najczęstszego występowania problemów męskiego układu moczowo-płciowego:

1. Łagodny rozrost prostaty.
Po 40. roku życia   życie większości mężczyzn zacznie się od nowa   wzrost (jest to warunkowe   mnożenie   i podział komórek). Występuje bardzo częsty problem, z którym boryka się męska część populacji – łagodna choroba prostaty spowodowana jej przerostem, nazywana łagodnym rozrostem prostaty. Ten typ problemu najczęściej objawia się uczuciem wysiłku przy oddawaniu moczu lub ból lub podrażnienie podczas oddawania moczu. Przyczyny przerostu prostaty nie są dokładnie znane, najczęściej wskazuje się na brak równowagi hormonalnej:

A) Spadek produkcji testosteronu i w konsekwencji wzrost proporcji estrogenów (estrogen zwiększa działanie substancji wspomagających wzrost komórek prostaty).

B) Spadek produkcji testosteronu, gdzie produkcja dihydrotestosteronu może stymulować komórki prostaty do dalszego wzrostu.

2. Zapalenie prostaty.
Jest to ostre lub przewlekłe zapalenie prostaty. Jego najczęstszą przyczyną jest   infekcja bakteryjna, u niektórych może być również zjawiskiem towarzyszącym   choroby weneryczne.

3. Rak prostaty.

Wpływ diety na problemy z prostatą

W przypadku każdego powikłania zdrowotnego prostaty obowiązują inne zasady żywieniowe. Oprócz palenia, spożywanie alkoholu i kawy przyczynia się do rozwoju łagodnego rozrostu prostaty. Ale faktem jest, że nie jest znany skuteczny sposób zapobiegania łagodnemu przerostowi prostaty.

Suplementacja diety jest stosunkowo skuteczna w przypadku powiększenia prostaty, ciekawe działanie znane jest z kilku ziół. Nawet tutaj jednak ich stosowanie może wywołać szereg skutków ubocznych, bądź też mogą negatywnie wpłynąć na działanie innych suplementów czy leków. Zatem suplementacja powinna zawsze odbywać się pod kontrolą lekarza prowadzącego:

- Palma sabałowa.
Zawiera substancje blokujące przemianę testosteronu w organizmie do dihydrotestosteronu, niezbędnego do wzrostu prostaty.

- Beta-sitosterol.
Substancja podobna do cholesterolu, występująca w niektórych nasionach (np. dyni), która zmniejsza produkcję dihydrotestosteronu, który stymuluje wzrost komórek prostaty.

- Ekstrakty z kory śliwy afrykańskiej.

Wpływa na częste oddawanie moczu w nocy.

- Ekstrakty z pyłków traw.

Zmniejsza także częstotliwość oddawania moczu w nocy.

W przypadku zapalenia gruczołu krokowego powszechnie zaleca się odpowiednią podaż:

  • cynk,
  • Selena,
  • witamina E,
  • tłuszcze omega-3 (w odpowiedniej proporcji do omega-6 hamują procesy zapalne w organizmie),
  • likopen,
  • Ekstrakty z korzenia pokrzywy zwyczajnej (zawierają substancje o działaniu moczopędnym i przeciwzapalnym ).

W przypadku problemu onkologicznego prostaty nie udowodniono, aby odżywianie miało bezpośredni wpływ na rozwój choroby.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Zdenka Vlčková

Jestem zadowolony nie tylko z jakości i formy kursu, ale także z możliwości dalszej współpracy z Panem Mgr. Jelínek, a także inni współpracownicy. To wielki atut zawodowy.

Mgr. Soňa Malá

Kurs Doradca Żywienia i Suplementacji cenię za jego kompleksowość, przejrzystość, a zwłaszcza podejście Pana Jelínka jako wykładowcy. Jestem z wykształcenia dietetykiem, więc większość informacji była mi znana, ale mimo to wiele się nauczyłem, a informacje były dobrze zorganizowane. Uznaję holistyczne podejście do żywienia jako takiego - kurs pamięta zarówno o nowoczesnym podejściu w postaci liczenia kalorii, jak i podejściach alternatywnych, takich jak makrobiotyka i TČM. Ucieszyło mnie, że co miesiąc mogę spotykać się także osobiście, a nie tylko online. Kurs Konsultanta Żywieniowego dał mi dużo praktyki jako konsultanta żywieniowego i bardzo mi się podobał. Gorąco polecam!

Nela Peterková

Zapisałem się na kurs z entuzjazmem i ciekawością, ale już na początku kursu wiedziałem, że przerośnie on wszelkie moje oczekiwania. Wiedza, którą zdobyłam podczas sześciomiesięcznego kursu na Konsultanta ds. Żywienia i Suplementacji, pomogła mi zrozumieć złożone zagadnienia związane z żywieniem i stała się odskocznią do mojego nowego kierunku zawodowego, jakim jest praca jako konsultant ds. zdrowego żywienia. Po ukończeniu kursu bardzo mnie to zmotywowało do dalszej nauki z jeszcze większym zapałem niż na początku. Dlatego polecam ją każdemu, kto szuka wysokiej jakości źródła informacji i precyzyjnie przygotowanego programu edukacyjnego.