Wstęp / Co się u nas studiuje / Padaczka
Padaczka (trąd) to stan wynikający z nadmiernego aktywność elektryczna w mózgu i układzie nerwowym. W zdrowym mózgu przekazywanie impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami jest kontrolowane przez mechanizmy regulacyjne. Jednak w przypadku padaczki zdarzają się sytuacje, w których aktywowana jest jednocześnie duża liczba komórek mózgowych. Taka aktywność elektryczna, określana jako napad padaczkowy, objawia się na różne sposoby, najczęściej pustym spojrzeniem, utratą przytomności lub drgawkami.
Przyczyny tej choroby są w wielu przypadkach nieznane, ale czasami ataki takie były poprzedzone:
Dziedziczność może również odgrywać znaczącą rolę. Stwierdzono, że niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia) i niski poziom niektórych składników odżywczych (kompleksu B, magnezu, choliny) mogą wywołać napad padaczkowy.
U osób, które nie chorują na padaczkę, napad może zostać wywołany np. przez:
Okazuje się, że niektóre składniki odżywcze w diecie mogą korygować aktywność elektryczną mózgu. W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy osoba dotknięta chorobą zamiast dostosować dietę rozwiązuje sytuację stosując wybrane suplementy diety zawierające preferowane substancje w standaryzowanych ilościach i o wyższej aktywności biologicznej. Ale ta sytuacja może być mieczem obosiecznym. Pacjenci przyjmujący leki przeciwpadaczkowe nigdy nie powinni przerywać leczenia ani zmniejszać ich dawek bez porady lekarza. Jednocześnie powinni mieć świadomość, że żadne naturalne środki w tym przypadku nie zastąpią przepisanych leków. Funkcja suplementów polega przede wszystkim na uzupełnianiu określonych substancji, których brak może przyczynić się do wystąpienia ataku lub ich zwiększone spożycie może pomóc w opanowaniu poszczególnych ataków.
W leczeniu wspomagającym grzybicy najczęściej polecane są witaminy z grupy B, które biorą udział w produkcji neuroprzekaźników. Najważniejszymi z całej grupy są kwas foliowy i witamina B6, jednak dla uzyskania lepszego efektu wskazane jest zastosowanie całego kompleksu B, gdyż te witaminy najlepiej działają razem.
Aby wzmocnić prawidłowe funkcjonowanie nerwów i mózgu, zaleca się monitorowanie spożycia wapnia i magnezu w diecie.
Jedna z teorii pochodzenia wścieklizny głosi, że przyczyną ataku jest uszkodzenie błon tłuszczowych komórek nerwowych. Na tej podstawie zaleca się regularne stosowanie:
- Witamina E.
Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym może tłumić zmiany chemiczne prowadzące do takich uszkodzeń. Zawsze preferowane są jego naturalne formy.
- Lecytyna.
Poprawia wykorzystanie witaminy E w organizmie, a jednocześnie zawiera substancje stabilizujące pracę mózgu.
Ogólnie rzecz biorąc, osoby chore na padaczkę powinny unikać:
- Spożywanie alkoholu, który osłabia działanie leków przeciwpadaczkowych,
- Zwiększony wysiłek fizyczny (zmęczenie może zwiększać podatność na drgawki).
Często przedstawia się, że pacjenci powinni mieć to w czasie tej choroby unikaj przyjmowania kwasów tłuszczowych omega-3. Istnieją jednak wyjątki, które należy omówić z lekarzem prowadzącym (ze względu na możliwe przeciwwskazania ze strony stosowanych leków i jednocześnie zdolność kwasów omega-3 do wspomagania pracy mózgu). Wskazane jest także unikanie stosowania preparatów zawierających miłorząb dwuklapowy.
PharmDr. Jana Strieglerová
Kursy Mgr. Martina Jelínka były dla mnie bardzo inspirujące, pełne praktyczne i kompleksowe porady. Bardzo cenię jego profesjonalizm, umiejętności organizacyjne i podejście do życia. Posiadanie wykładowcy, który mieszka praktykuje to, czego wykłada, jest najlepsze, o co studenci mogą prosić. Zyskałam holistyczne spojrzenie na odżywianie, zdrowie i styl życia. Czerpię z zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Rodzina w tej sprawie wskoczyło na modę, a zdrowe odżywianie jest dla nas oczywistością od lat.
Andrea Popelková
Dziękuję Mgr. Jelínkowi za fachowo poprowadzony kurs, chęć zawsze niesienia pomocy i rady oraz za zdobytą nową wiedzę. Trasa była czasami wymagająca, ale naprawdę mi się podobała. Dowiedziałem się znacznie więcej, niż się spodziewałem. Zdecydowanie polecam kursy Atac wszystkim zainteresowanym zdrowym trybem życia.
Ondra a Míša Dobiáškovi
Wyobraź sobie, jak by to było mieć nauczyciela, który przez ponad połowę swojego życia rozwijał się w niezwykłym tempie osobiście i zawodowo, naukowe podejście świata zachodniego jest jego podstawą, a nie sufitem, ma odwagę iść pod prąd, jeśli prąd płynie w złym kierunku, dzięki godnemu podziwu zakresowi i głębokości swojej wiedzy jest w stanie przekazać wiedzę w angażujący i istotny sposób, rozumie znaczenie harmonii ciała i umysłu dla zdrowia człowieka, swoim życiem jest najlepszym przykładem swojej własnej doktryny, jego rzeczywiste rezultaty w pomaganiu ludziom dają wiele powodów do uważnego słuchania, jednak on sam ma zwyczaj bardziej słuchać niż mówić, pokora, uśmiech i szacunek to najbliższe mu cechy. Mógłbym tak wymieniać dalej, ale słowa to za mało. Musisz tego doświadczyć. Martin Jelínek to niezwykle inspirująca osobowość, która – zawsze jakby przy okazji – potrafi nas zafascynować czymś nowym, ilekroć mamy zaszczyt ponownie go spotkać. W ciągu ponad 10 lat uczenia się od niego na różnych frontach, ani w całej epoce naszych studiów akademickich, nie spotkaliśmy kantora, który lepiej potrafiłby rozpalić w człowieku miłość do wiedzy. Bardzo cenne jest to, że w Czechach rośnie już liczba zwolenników jego szkoły, bo właśnie tacy nauczyciele powinni stać po stronie każdego, kto chce móc sensownie rozmawiać ze sobą lub innymi o tym, jak radzić sobie ze swoim zdrowiem. Dzięki kursom ATAC taka szansa otwiera się również dla Ciebie.