Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Zapalenia

Zapalenie jest reakcją organizmu na uszkodzenie tkanki, infekcję lub podrażnienie. Są to złożone procesy biologiczne, w które zaangażowanych jest wiele składników komórkowych i molekularnych. Zapalenia mogą być ostre lub przewlekłe. Ostry stan zapalny jest zwykle krótkotrwały i może być reakcją na szybki uraz, taki jak skaleczenie lub oparzenie. Przewlekły stan zapalny ma charakter długotrwały i może być spowodowany uporczywymi bodźcami, takimi jak choroby autoimmunologiczne lub długotrwałe narażenie na szkodliwe substancje.

Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i leczeniu stanów zapalnych. Niektóre pokarmy mogą pogorszyć stan zapalny, inne mogą go złagodzić. Pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak łosoś lub siemię lniane, mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny. I odwrotnie, żywność bogata w kwasy tłuszczowe omega-6, taka jak niektóre oleje roślinne, może pogorszyć stan zapalny. Ponadto żywność bogata w przeciwutleniacze, taka jak owoce i warzywa, może pomóc chronić organizm przed uszkodzeniami, jakie może powodować stan zapalny.

Dobry dzień. W tej lekcji w jednym miejscu stwierdzacie, że eikozanoidy powstają z kwasów o-3 i zmniejszają stany zapalne, a w innym miejscu, że nadmiar o-6 sprzyja tworzeniu się substancji o działaniu zapalnym – eikozanoidów. Jak mam to rozumieć? Dziękuję za odpowiedź.

Eikozanoidy to substancje powstające z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w szczególności kwasów eikozapolienowych (= kwasy o 20 atomach węgla, od greckiego eikosi = 20). Dzielą się one dalej na dwie grupy: 1. Prostanoidy, do których należą prostaglandyny, prostacykliny i tromboksany, 2. Leukotrieny. Każda z tych grup pełni w organizmie określone funkcje. Tłuszcze omega-3 i omega-6 są szczególnie ważne w tworzeniu fizjologicznie istotnych eikozanoidów. Ponieważ te grupy MK są częścią diety, powstawanie poszczególnych typów eikozanoidów zależy od jakości diety, a konkretnie od proporcji tłuszczów omega-3 i omega-6. W uproszczeniu przedstawiono fakt, że w oparciu o stosunek O3 i O6 w organizmie powstają eikozanoidy o działaniu prozapalnym (z przewagą O6) lub odwrotnie przeciwzapalnym (z przewagą O6) przewaga O3).

Odnośnie witaminy K chciałbym zapytać czy w przypadku złej mikroflory i stanów zapalnych w jelicie cienkim dochodzi do niewielkiej produkcji witaminy K2 i czy wiadomo które to bakterie? Dziękuję.

W sytuacji naruszenia różnorodności mikroflory jelitowej może nastąpić mniejsza produkcja witaminy K2. W procesie tym bierze udział szereg różnych typów mikroorganizmów (w tym np. Escherichia coli), jednak nie jest to domena jednego czy dwóch konkretnych gatunków. Z tego wynika także nie do końca udana próba rozwiązania sytuacji braku produkcji K2 w jelitach poprzez zastosowanie specyficznych probiotyków.

Witam, Panie Jelínek, Niedawno uczestniczyłem w wykładzie i wykładowca zwrócił uwagę na orzechy w ogóle, że maksymalnie można je spożywać dwie garści tygodniowo, gdyż zawierają one więcej kwasów omega 6 niż omega 3. Dlatego częste ich spożywanie może sprzyjać stanom zapalnym w organizmie . Osobiście spożywam około garści orzechów dziennie, przeważnie namoczonych. Czy robię coś złego? Czy rzeczywiście stosunek omega 6 do 3 jest niekorzystny dla wszystkich orzechów? Na lekcjach opisujesz to tylko dla orzechów laskowych, gdzie ta informacja się potwierdza, ale czy tak samo jest w przypadku innych orzechów? Kolejne pytanie dotyczące orzechów nerkowca. Skąd mam wiedzieć, że są świeże, a nie utlenione? Czy możliwe pleśnie są w ogóle widoczne gołym okiem? Czy masz jakieś wskazówki, gdzie kupić wysokiej jakości orzechy? Dziękuję za odpowiedź.

Nie ma mowy, żebyś popełnił błąd. Faktem jest, że orzechy zawierają średnio dużą ilość tłuszczów omega-6, co jest niekorzystne w stosunku do omega-3, ale jest to informacja wyrwana z kontekstu. Kluczem jest kontrolowanie proporcji o3 i o6 w koncepcji diety całodziennej, gdzie od każdego z nas zależy, jaką drogą pójdzie w postaci preferencji co do poszczególnych grup pokarmowych. Stan zaawansowanego utlenienia orzechów nerkowca można rozpoznać przede wszystkim po ich kolorze – wraz ze wzrostem stopnia utlenienia zmienia się on w kierunku żółtego. Pleśń można zazwyczaj rozpoznać gołym okiem – są one koloru białego, szarego lub czarnego. Kupuj orzechy najlepiej zważone, a nie pakowane, gdzie nie masz miejsca, aby wizualnie ocenić ich jakość.