Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Trójglicerydy

Trójglicerydy to rodzaj tłuszczu (lipidów) występującego we krwi. Kiedy jesz, organizm przekształca kalorie, których nie potrzebuje do natychmiastowego wykorzystania, w trójglicerydy i przechowuje je w komórkach tłuszczowych. Hormony regulują następnie uwalnianie trójglicerydów z komórek tłuszczowych do krwi, gdzie są one wykorzystywane jako źródło energii między posiłkami.

Wysoki poziom trójglicerydów we krwi może zwiększać ryzyko chorób serca i często wiąże się z otyłością, niekontrolowaną cukrzycą, niezdrową dietą i regularnym spożywaniem alkoholu. I odwrotnie, niski poziom trójglicerydów może wskazywać na problemy żywieniowe, takie jak niewystarczająca podaż kalorii, nadmierne ćwiczenia lub problemy z wchłanianiem tłuszczu.

Witam, może trochę laickie pytanie, ale czy mógłbyś wyjaśnić terminy: trójglicerydy, triacyloglicerole? Które z tych określeń jest poprawne z literackiego punktu widzenia? Który z parametrów jest w praktyce (również ze względów zdrowotnych) najważniejszy podczas rutynowego badania cholesterolu (HDL, LDL) i tłuszczów we krwi? Co te dane oznaczają dla mnie? Dziękuję

Triglicerydy i triacyloglicerole są synonimami, oba terminy są powszechnie stosowane w literaturze. Są głównym składnikiem tłuszczów, zbudowane są z glicerolu i trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych, organizm oddziela od nich kwasy tłuszczowe w procesie lipolizy, które następnie ulegają metabolizmowi. W praktyce w odniesieniu do żywienia zawsze należy interesować się (poza trójglicerydami) parametrami całkowitej ilości cholesterolu, w tym frakcji HDL i LDL, z których wyliczany jest tzw. wskaźnik aterogenny. Jest to wartość wskazująca na ryzyko rozwoju procesów miażdżycowych, jest więc powiązana z chorobami układu krążenia (dotyczy to także zwiększonej wartości trójglicerydów we krwi).

Dobry dzień. Może to trochę pytanie dla laika, ale czy mógłbyś wyjaśnić terminy: trójglicerydy, triacyloglicerole? Które z tych określeń jest poprawne z literackiego punktu widzenia? Który z parametrów jest najważniejszy w praktyce dietetyka (również z punktu widzenia zdrowia) podczas rutynowego badania cholesterolu (HDL, LDL) i tłuszczów we krwi? Co te dane oznaczają dla mnie? Dziękuję

Triglicerydy i triacyloglicerole są synonimami, oba terminy są powszechnie stosowane w literaturze. Są głównym składnikiem tłuszczów, zbudowane są z gliceryny i trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych, organizm oddziela od nich kwasy tłuszczowe w procesie lipolizy, które następnie ulegają metabolizmowi. W praktyce w odniesieniu do żywienia zawsze należy interesować się (poza trójglicerydami) parametrami całkowitej ilości cholesterolu, w tym frakcji HDL i LDL, z których wyliczany jest tzw. wskaźnik aterogenny. Jest to wartość wskazująca na ryzyko rozwoju procesów miażdżycowych, jest więc powiązana z chorobami układu krążenia (dotyczy to także zwiększonej wartości trójglicerydów we krwi).