Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Sztuczne mleko

Mleka sztuczne, zwane także roślinnymi, stanowią alternatywę dla tradycyjnego mleka krowiego. Są wykonane z różnych źródeł roślinnych, takich jak orzechy, soja, ryż, owies i konopie. Jeśli chodzi o wartości odżywcze, zawartość składników odżywczych może się znacznie różnić w zależności od źródła i metody przetwarzania. Niektóre mleka modyfikowane mogą zawierać dużo białka i błonnika, podczas gdy inne mogą zawierać mniej kalorii niż mleko krowie.

Z punktu widzenia zdrowia sztuczne mleko może być korzystne dla osób z alergią na mleko, nietolerancją laktozy lub tych, które wybrały wegański tryb życia. Niektóre mleka modyfikowane są wzbogacane witaminami i minerałami, aby naśladować profil odżywczy mleka krowiego. Należy jednak pamiętać, że niektóre mleka modyfikowane mogą zawierać dodatek cukru, dlatego ważne jest, aby uważnie czytać etykiety.

Witam, byłbym zainteresowany możliwymi negatywnymi skutkami lecytyny sojowej. Powszechnie występuje nawet w sztucznym mleku przeznaczonym od urodzenia. Czy w tym przypadku soja stanowi problem? Dziękuję

Jeśli ilość lecytyny nie jest nieproporcjonalnie duża, należy uznać tę substancję za nie tylko bezpieczną, ale także korzystną dla zdrowia (wpływa np. na funkcje poznawcze). Lecytyna stosowana jest w przemyśle spożywczym jako przeciwutleniacz i emulgator. W przypadku zbyt dużej ilości emulgatorów w diecie (w tym lecytyny) mówi się o możliwym ryzyku zwiększenia przepuszczalności błony śluzowej jelit, co ma wpływ na rozwój stanów zapalnych i związanych z nimi problemów zdrowotnych. Traktuj to jednak jako informację „konkretną”, gdyż nadmiar lecytyny w diecie występuje jedynie w sytuacjach, gdy występuje znaczna przewaga żywności wysokoprzemysłowej, lub stosowanie dużych dawek suplementów zawierających ten składnik.