Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Skrobia z tapioki

Skrobia z tapioki to bezglutenowy produkt otrzymywany z korzenia manioku, który ma szerokie zastosowanie w przemyśle kulinarnym i spożywczym. Jest bogaty w węglowodany i zapewnia szybkie źródło energii, ale z drugiej strony jest ubogi w białko, witaminy i minerały. Skrobia z tapioki ma również niską zawartość błonnika, co oznacza, że nie wpływa znacząco na uczucie sytości i może przyczyniać się do nadmiernego spożycia kalorii.

Pod względem zdrowotnym i żywieniowym skrobia z tapioki jest odpowiednia dla osób z celiakią lub nadwrażliwością na gluten, ponieważ jest całkowicie bezglutenowa. Jest również lekkostrawny, dzięki czemu nadaje się dla osób z wrażliwym układem trawiennym. Jednak ze względu na wysoką zawartość węglowodanów i niską zawartość błonnika, nadmierne spożycie może prowadzić do przyrostu masy ciała i problemów z regulacją poziomu cukru we krwi. Dlatego należy go spożywać z umiarem i jako element zbilansowanej diety.

Witam Panie Jelínek, do zagęszczenia używam skrobi z tapioki lub robię dla syna budyń z perełkami tapioki twierdząc, że jest to skrobia dobra na jelita. W internecie piszą, że zawiera skrobię oporną, a gdzieś, że nie ma jej w wyniku przetwarzania. Czy więc lepiej stosować skrobię ziemniaczaną, jeśli chcę wspierać bakterie jelitowe? I czy prawdą jest, że jeśli ugotujemy płatki owsiane, ryż lub ziemniaki i ostudzimy je, a następnie spożyjemy na zimno, zwiększy się spożycie skrobi opornej? Aplikacja ZOF mi tego nie oblicza, więc czy bezpieczniej jest używać skrobi ziemniaczanej czy soku z surowych ziemniaków? Dziękuję za odpowiedź

Skrobia z tapioki zawiera minimum skrobi opornej ze względu na obróbkę technologiczną surowca. Jeśli zależy Ci na prebiotycznym działaniu diety, stosuj skrobię ziemniaczaną (absolutnie najlepszy jest tłoczony sok ziemniaczany) lub skup się na złożoności w wyborze pokarmów bogatych w błonnik. Obróbka cieplna zmienia strukturę skrobi, po schłodzeniu żywności zawartość skrobi opornej jest zawsze wyższa. W tym sensie korzystniejsze jest spożywanie potraw poddanych obróbce cieplnej na zimno, choć w praktyce zasada ta stosowana jest bardzo sporadycznie. Z tego też powodu do aplikacji ZOF nie włączyliśmy nawet funkcji obliczania skrobi opornej w odniesieniu do obróbki cieplnej żywności, nie ma ona szerszego zastosowania praktycznego.

Witam, proszę, jak zapatrujecie się na skrobię w jedzeniu dla dzieci? Skrobię kukurydzianą często można znaleźć w kupowanych przekąskach. Czy powinniśmy tego całkowicie unikać? Czy skrobia z tapioki jest „lepszą” alternatywą?

Skrobie stosuje się głównie jako zagęszczacz w żywności. Nie jest konieczne ich unikanie, są one bezpieczne dla zdrowego człowieka, jednak podwyższają wartość kaloryczną i glikemiczną pożywienia. Jeśli znajdziesz przystawkę złożoną ze składników, których jakość odpowiada Twoim oczekiwaniom, a w dodatku bez dodatku skrobi, to zawsze będzie to lepszy wybór.