Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Rak

Rak to grupa chorób charakteryzujących się niekontrolowanym wzrostem i rozprzestrzenianiem się nieprawidłowych komórek. Istnieje wiele rodzajów nowotworów, w tym rak piersi, płuc, prostaty, okrężnicy i skóry. Rak może wpływać na dowolną część ciała i może mieć wiele przyczyn, w tym czynniki genetyczne, styl życia, narażenie na określone chemikalia i inne czynniki.

Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i leczeniu nowotworów. Niektóre produkty spożywcze, takie jak owoce i warzywa, zawierają przeciwutleniacze, które mogą pomóc chronić organizm przed uszkodzeniem komórek, które może prowadzić do raka. I odwrotnie, niektóre produkty spożywcze i napoje, takie jak przetworzone mięso i alkohol, powiązano z większym ryzykiem wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów. Ponadto otyłość jest również silnym czynnikiem ryzyka kilku rodzajów nowotworów, dlatego utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia jest ważne w zapobieganiu nowotworom.

Dobry dzień. Jak piszesz dieta ketogeniczna nie jest odpowiednia dla chorych na raka. Czy taki sposób odżywiania może przyczynić się do wystąpienia lub rozwoju nowotworu u osób, które nie są tego świadome lub mają zwiększone predyspozycje genetyczne w związku ze zwiększonym spożyciem pokarmów pochodzenia zwierzęcego? Opieram się na informacjach zawartych w książce The Chinese Study, która twierdzi, że zwiększona ilość białka zwierzęcego zwiększa ryzyko zachorowania na raka i inne choroby cywilizacyjne. Albo wręcz przeciwnie, może mieć także działanie lecznicze, jak twierdzą niektórzy jej zwolennicy – znikają alergie, egzemy... Dziękuję.

To dość specyficzna sytuacja, na którą nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Diety ketogeniczne są ekstremalnością żywieniową i nie są dokładnie zbadane. Oznacza to, że nie wiemy dokładnie, jak organizm będzie się zachowywał w poszczególnych sytuacjach w ramach tego sposobu odżywiania. Ogólnie rzecz biorąc, prawdą jest, że nadmiar białka, szczególnie białka zwierzęcego, rzeczywiście zwiększa ryzyko wystąpienia i rozwoju niektórych chorób nowotworowych. Taka sytuacja nie powinna jednak mieć miejsca przy odpowiednio zaprojektowanej diecie ketonowej, gdyż opiera się ona na bardzo niskim spożyciu białka. Zatem nie udowodniono, że sama dieta ketogenna przyczynia się do wystąpienia lub rozwoju raka u ZDROWYCH osób. Z drugiej strony niektóre badania pokazują, że duże spożycie tłuszczów zwierzęcych może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem niektórych typów raka (piersi lub jelita grubego). Diety ketonowe mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale tylko w określonych sytuacjach i nie można uogólniać tego efektu. Dlatego należy zachować ostrożność podczas tych eksperymentów, dotyczy to podwójnie chorób onkologicznych.

Witam, Panie Jelínek, czy ma sens zażywanie melatoniny, gdy kobieta dowiaduje się, że ma raka piersi? I czy nastąpi leczenie? Czy melatonina może w jakiś sposób wpłynąć na możliwe leczenie? Dziękuję

To jest dobre pytanie. Ogólnie uważa się, że z melatoniną – jak z każdą inną substancją hormonalną – należy obchodzić się ostrożnie. Praktycznie nie udowodniono żadnych skutków ubocznych tego hormonu, poza jego zdolnością do harmonizowania biorytmów snu (co znacząco przyczynia się do regeneracji), prezentuje się jako silny przeciwutleniacz. Z tej pozycji jego stosowanie wydaje się bezpieczne. Ponieważ jednak jest to hormon zakłócający procesy zachodzące w organizmie, może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego należy zachować ostrożność. Idealnie byłoby skonsultować się z onkologiem zajmującym się suplementacją, choć nie jestem pewien, czy powie coś konkretnego. W literaturze donoszono o onkostatycznym działaniu melatoniny, co z pewnością jest świetną informacją, ale nie ma wystarczającej liczby badań dotyczących sytuacji, o którą pytasz. Faktem jest, że leczenie nowotworu wiąże się z szeregiem skutków ubocznych, w tym z zaburzeniami snu, pod tym względem zastosowanie melatoniny postrzegałbym jako korzystne.