Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Puriny

Puryny to związki organiczne, które występują naturalnie w wielu produktach spożywczych, ale są również produkowane przez nasz organizm. Są ważne dla naszego zdrowia, ponieważ biorą udział w tworzeniu DNA i RNA, regulują metabolizm energetyczny i są częścią niektórych ważnych cząsteczek, takich jak ATP (trifosforan adenozyny), który jest głównym źródłem energii dla naszych komórek.

Jednakże nadmierne spożycie puryn może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak hiperurykemia i dnawe zapalenie stawów. Dzieje się tak dlatego, że puryny przekształcają się w organizmie w kwas moczowy, a jeśli ich poziom we krwi jest zbyt wysoki, mogą one zacząć odkładać się w stawach i tkankach, powodując stan zapalny. Dlatego osoby z dnawym zapaleniem stawów lub osoby z wysokim poziomem kwasu moczowego powinny ograniczyć spożycie pokarmów bogatych w purynę, takich jak czerwone mięso, owoce morza lub alkohol.

Dobry wieczór, Panie Jelínek. Uważam, że osoby cierpiące na dnę moczanową powinny skupić się na produktach o niskiej zawartości puryn i nie powinny jeść roślin strączkowych. Całkiem przypadkiem natknęłam się w internecie na menu, które oferowało na obiad fasolkę. Nie spodziewałem się tego. Jakie jest Twoje zdanie na temat fasoli w odniesieniu do puryn?

Na stan dny moczanowej wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest zawartość puryn w diecie. Ważne jest, aby korygować ich ilość w diecie, okazuje się jednak, że koncepcja jadłospisu oparta wyłącznie na monitorowaniu jednej liczby zasadniczo nie rozwiązuje sytuacji. Ogólnie przedstawiono listę produktów bogatych w purynę, których należy unikać podczas leczenia dny moczanowej. Nie oznacza to jednak, że żywność ta jest całkowicie zakazana, tj. np. mniejsza ilość roślin strączkowych może pojawić się w jadłospisie bez wpływu na metabolizm. Poza tym zawsze trzeba patrzeć na całą koncepcję, jeden przepis nie musi oznaczać problemu.