Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Psychosomatyka

Psychosomatyka to dziedzina zajmująca się związkiem pomiędzy psychiką a zdrowiem fizycznym. Termin ten odnosi się do wpływu czynników psychologicznych na zdrowie fizyczne i odwrotnie. Na przykład stres i lęk mogą powodować lub przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzyca, choroby skóry, astma i zapalenie stawów. Z drugiej strony przewlekłe choroby fizyczne mogą prowadzić do depresji lub lęku.

W kontekście odżywiania psychosomatyka może odgrywać rolę w sposobie, w jaki ludzie podejmują decyzje dotyczące tego, co jedzą i jak ich organizm reaguje na określone pokarmy. Na przykład niektóre osoby mogą jeść mniej lub więcej, gdy są zestresowane, co może prowadzić do nadwagi lub niedożywienia. Stres emocjonalny może również powodować lub nasilać problemy trawienne, takie jak zespół jelita drażliwego lub wrzody żołądka. I odwrotnie, zdrowa dieta może pomóc poprawić nastrój oraz zmniejszyć stres i niepokój.

Dobry dzień. Mam pytanie odnośnie psychosomatyki i diety. Jakie jest Twoje zdanie na temat tego, że człowiek może jeść wszystko, na co ma ochotę, nawet niezdrowe, ale nie przejadać się, przynajmniej wszystkiego? Myślę, że jeśli człowiek w jakiś sposób ogranicza się w jedzeniu (usuwa ze swojego jadłospisu całe „złe jedzenie”), to może skończyć się większą konsumpcją i chorobami psychicznymi.

Ponieważ psychosomatyka bada wpływ emocji na procesy organizmu, w odniesieniu do jedzenia, zawsze obowiązuje tutaj fakt, że długotrwałe spożywanie pokarmów, które nam się nie podobają, poprzez powstawanie „negatywnych” emocji, niekorzystnie wpłynie na szereg procesów metabolicznych procesy (najczęściej przewód pokarmowy). Można w ten sposób somatyzować różne komplikacje zdrowotne (np. zaburzenia trawienia), dlatego w jadłospisie powinny dominować potrawy (przepisy), które naprawdę lubimy (w zasadzie nikt – jeśli nie musi – nie będzie jadł tego, co mu odpowiada) nie lubię od dawna). Ponieważ nie ma jasnej definicji zdrowej i niezdrowej żywności, trudno tutaj określić jakiekolwiek zasady. Z drugiej strony jesteśmy istotami kontrolowanymi i kontrolowanymi przez emocje, stan naszego umysłu zawsze decyduje o tym, jak będziemy postrzegać rzeczywistość. Oznacza to, że mamy szansę przekonać się, że nie chcemy spożywać tzw. „niezdrowej” żywności nie tylko z powodów racjonalnych (zawartość niepożądanych substancji), ale także dlatego, że po prostu jej nie lubimy (jeśli tak decydować). W takiej sytuacji zależy tylko i wyłącznie od tego, jak ułożymy koncepcję jadłospisu tak, aby zawierał wszystkie niezbędne cechy odżywcze (co da się zrobić niewielkim wysiłkiem). Ale gdy tylko uznasz to za ograniczające, z psychosomatycznego punktu widzenia zaczniesz podążać w złym kierunku. Trzeba nauczyć się pracować umysłem na rzecz faktycznie określonego celu – nie jest problemem mieć w jadłospisie mniejszą ilość (potencjalnie) niezdrowych pokarmów (organizm potrafi je metabolizować i jeśli zasady umiarem, może to bez większych problemów wyeliminować ich skutki uboczne), jednocześnie utrzymanie metabolizmu i zdrowia w strefie optymalnego funkcjonowania jest możliwe tylko dzięki żywności, którą naszym zdaniem zaliczamy do tzw. „zdrowych” .