Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Podpuszczka

Podpuszczka to naturalny enzym stosowany w produkcji serów do zagęszczania i koagulacji mleka. Enzym ten pozyskiwany jest z żołądków młodych przeżuwaczy, takich jak cielęta, jagnięta lub koźlęta, ale istnieją również alternatywy roślinne i mikrobiologiczne. Podpuszczka odpowiada za specyficzną konsystencję i smak serów oraz jest niezbędna do ich produkcji.

Pod względem zdrowotnym i żywieniowym podpuszczka jest bezpieczna do spożycia. Jest naturalnym składnikiem wielu rodzajów serów i występuje jedynie w niewielkich ilościach. Podpuszczka jest białkiem, które podczas trawienia rozkłada się na aminokwasy, zatem nie ma ona istotnego wpływu na wartość odżywczą sera. Jednakże u niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna na podpuszczkę, co zdarza się bardzo rzadko. Istnieją alternatywy dla serów niezawierających podpuszczki dla osób z nietolerancją laktozy lub dla wegan.

Witam, chciałbym zapytać, czy do produkcji odżywek zawierających białko serwatkowe wykorzystuje się podpuszczkę zwierzęcą z żołądków zwierząt? Z tego co czytałem, proces pozyskiwania podpuszczki wydaje się naprawdę nieludzki. Chcę więc wiedzieć, czy białka serwatkowe mają z tym coś wspólnego. Dziękuję bardzo

Istnieją trzy rodzaje podpuszczki: zwierzęca, mikrobiologiczna i roślinna. Dziś produktów pochodzenia zwierzęcego nie uzyskuje się już z żywych cieląt, lecz z ubitych (poprzez macerację żołądka i późniejszą ekstrakcję producent otrzymuje izolat, który jest dalej przetwarzany biochemicznie do końcowej postaci czystego enzymu). Zdecydowana większość producentów żywności i suplementów diety stosuje już podpuszczkę mikrobiologiczną, a głównym powodem jest jej cena.