Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy to stan, w którym organizm nie jest w stanie trawić laktozy – rodzaju cukru naturalnie występującego w mleku i produktach mlecznych. Stan ten jest spowodowany brakiem enzymu laktazy, który jest potrzebny do rozłożenia laktozy na prostsze cukry, które mogą zostać wchłonięte do krwioobiegu. Bez wystarczającej ilości tego enzymu laktoza gromadzi się w układzie pokarmowym i może powodować wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak wzdęcia, biegunka i ból brzucha.

Pod względem odżywczym nietolerancja laktozy może wpływać na zdolność organizmu do uzyskania wystarczającej ilości niektórych ważnych składników odżywczych, takich jak wapń i witamina D, które często znajdują się w produktach mlecznych. Może to prowadzić do ryzyka rozwoju osteoporozy i innych problemów zdrowotnych. Osoby z nietolerancją laktozy muszą uważnie monitorować swoją dietę i często muszą zastępować produkty mleczne innymi produktami zawierającymi niezbędne składniki odżywcze lub przyjmować suplementy diety.

Witam Mistrzu, wydaje mi się, że wspólnym mianownikiem nietolerancji laktozy i celiakii jest zaburzony mikrobiom jelitowy, czyli rozwój zespołu nieszczelnego jelita. Piszesz, że problemy te występują rzadziej u dzieci karmionych piersią, czyli u dzieci, które dzięki mleku matki miały większą szansę na rozwój zdrowego mikrobiomu. Sama spotkałam się z tym, że po dużym obciążeniu stresem (a na pewno niezbyt zdrowej diecie) rozwinęła się u mnie nietolerancja laktozy i alergia na kazeinę, ale po skorygowaniu diety (z wyłączeniem cukru, mleka, glutenu i żywności wysokoprzemysłowej) ) przez ok. 2 miesiące znacznie się zmniejszyło do tego stopnia, że od czasu do czasu mogę cieszyć się nabiałem bez przykrych objawów, które wcześniej mi dokuczały. Jest zatem możliwe, że problemy te (zwłaszcza jeśli rozwiną się w wieku dorosłym) można złagodzić/wyleczyć poprzez zmianę diety lub skupiając się na przywróceniu zdrowego mikrobiomu jelitowego? Być może po prostu zbytnio upraszczam swój pogląd, dlatego z góry dziękuję za Twój punkt widzenia i odpowiedź. Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Opisana przez Ciebie sytuacja w praktyce zdarza się dość często. Ponadto trendy żywieniowe i prognozy stanu zdrowia populacji sugerują, że liczby te będą rosły w przyszłości. Próbując rozwiązać problemy zdrowotne, zawsze zależy od tego, co jest przyczyną ich wystąpienia i na tej podstawie dobiera się leczenie celowane. Kiedy błona śluzowa jelita cienkiego zostaje uszkodzona w wyniku niewłaściwej diety lub stresu, produkcja niektórych enzymów zostaje zmniejszona, a przewód pokarmowy przestaje w pełni realizować niektóre funkcje. Ale gdy tylko podejmiesz działania naprawcze i ustalisz niezbędne warunki, prawdopodobieństwo przywrócenia sytuacji do pierwotnego stanu znacznie wzrasta. W związku z pokorą wobec swojego ciała i jego funkcjonowania zasadne jest respektowanie faktu, że nie jest to pewność, a „tylko” zwiększone prawdopodobieństwo. W problemach tych znaczącą rolę odgrywa mikrobiom jelitowy, dlatego poza dostosowaniem diety warto zadbać o wspomagającą suplementację probiotykami i prebiotykami.

Witam, chciałbym się dowiedzieć jak uzupełnić wapń w przypadku nietolerancji laktozy, jeśli w ogóle nie spożywa się nabiału. Czy możliwe jest wchłanianie wapnia z diety, czy też konieczna jest jego suplementacja? Dziękuję za odpowiedź.

Pomimo tego, że produkty mleczne pochodzenia zwierzęcego są przedstawiane jako najskuteczniejsze źródło wapnia, nie są one jedynymi. Ciekawe ilości tego pierwiastka można znaleźć w wielu innych produktach spożywczych – głównie w kościach (przy użyciu bulionów mięsnych i kostnych), orzechach i nasionach są również bardzo bogate, w mniejszym stopniu w mięsie, jajach i niektórych rodzajach warzyw. W aplikacji edukacyjnej ZOF możesz sortować żywność w poszczególnych kategoriach i na podstawie zawartości wybranych składników odżywczych koniecznie wykorzystać ją podczas tworzenia jadłospisów.