Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy, zwana niedoczynnością tarczycy, to stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów. Hormony te są niezbędne do regulacji metabolizmu, czyli sposobu, w jaki organizm wykorzystuje energię. Objawy niedoczynności tarczycy mogą obejmować zmęczenie, przyrost masy ciała, depresję, wrażliwość na zimno, suchość skóry i wolne tętno.
Pod względem żywieniowym ważne jest, aby osoby z niedoczynnością tarczycy przestrzegały zbilansowanej diety, która wspiera zdrowie tego narządu. Obejmuje to spożywanie pokarmów bogatych w jod, takich jak owoce morza i sól jodowana, które wspomagają produkcję hormonów tarczycy. Ważne jest również ograniczenie spożycia pokarmów mogących zaburzać pracę tarczycy, takich jak produkty sojowe i niektóre warzywa (np. brokuły i kapusta).

Witam, mam pytanie dotyczące DLPA i późniejszego metabolizmu do tyroksyny u osoby z niedoczynnością tarczycy. Piszesz, że jest nietoksyczny, obawiam się, że osoby z tą chorobą mogą mieć inny przebieg niż osoby zdrowe. Przecież w dzisiejszych czasach wydaje mi się, że liczba chorych na tę chorobę wzrasta i czy można im pomóc, jeśli powiem potocznie, „pobudzając funkcję” tarczycy, a co za tym idzie metabolizmu poprzez DLPA?

DLPA działa jako jeden z elementów składowych produkcji hormonów tarczycy. Mechanizm jest dość złożony, na tym poziomie nie działa bezpośrednio w sensie „zwiększania spożycia DLPA = jasno określone wsparcie regulacji hormonalnej tarczycy” (DLPA przekształca się do tyrozyny za pomocą enzymu hydroksylazy fenyloalaniny, a hormony trójjodotyronina i tyroksyna produkowane są w tarczycy z tyrozyny i jodu.Suplementacja w tym przypadku jest wspomaganiem, ale nie gwarantuje zwiększonej produkcji wspomnianych hormonów, gdyż jest to zależne od szeregu innych zmiennych czynników). Dostosowując koncepcję diety, zawsze w pierwszej kolejności staraj się osiągnąć równowagę żywieniową, zawierającą wystarczającą ilość substancji, o których wiemy, że mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie tego narządu (jod, selen, przeciwutleniacze...). Jeśli osoba z niedoczynnością tarczycy przyjmuje leki, zaleca się konsultację z leczącym endokrynologiem w sprawie suplementacji DLPA.

Witam, czy poleciłbyś olej lniany osobie z niedoczynnością tarczycy? Ekscytowało mnie to jako źródło Omega 3, ale na lekcji wspominasz, że należy on tylko do nieodpowiednich pokarmów, więc nie wiem, czy dotyczy to również oleju? Dziękuję bardzo.

Powodem profilaktycznego unikania spożycia nasion lnu jest stosunkowo wysoka zawartość fitoestrogenów, co może nie być pożądane w przypadku niektórych dysfunkcji tarczycy. Olej lniany zawiera jednak ułamkową ilość tych substancji, jego stosowanie w rozsądnych ilościach jest jak najbardziej w porządku.