Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Multiwitamina

Multiwitamina to suplement diety zawierający kombinację różnych witamin, minerałów, a czasem i innych składników odżywczych. Witaminy i minerały te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i jego zdrowia. Multiwitaminy są często zalecane jako sposób na zapewnienie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, zwłaszcza jeśli jego dieta nie jest wystarczająco zbilansowana lub ma szczególne potrzeby żywieniowe.

Multiwitaminy mogą pomóc w zapobieganiu niedoborom witamin i minerałów, które mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak problemy z kościami, problemy ze wzrokiem, problemy skórne i wiele innych. Niektóre badania sugerują również, że regularne przyjmowanie multiwitamin może pomóc poprawić ogólny stan zdrowia i zmniejszyć ryzyko niektórych chorób przewlekłych. Należy jednak pamiętać, że multiwitaminy nigdy nie powinny zastępować zdrowej i zbilansowanej diety, a raczej ją uzupełniać.

Witam, mam pytanie odnośnie witamin. W swoich scenariuszach piszesz, że nawozy chemiczne niszczą witaminy i pierwiastki śladowe w glebie. Czy zatem ma sens tworzenie jadłospisów, które mają zapewnić odpowiednią ilość np. witaminy C lub kompleksu B? Nie wiem, czy podane wartości zawartości witamin w aplikacji ZOF rzeczywiście odpowiadają rzeczywistości (ze względu na nawozy). Czy więc nie lepiej nie zawracać sobie tym głowy i po prostu kupić multiwitaminę + brać pierwiastki śladowe według własnych odczuć? Nie jestem pewien, czy realistyczne jest dostarczenie dzisiaj wystarczającej ilości wszystkich witamin z diety. i pierwiastki śladowe. Dziękuję za odpowiedź.

To zawsze ma sens, a w zasadzie musi, bo dieta zawsze jest podstawą, od której zależy celowość stosowania suplementów diety. W pożywieniu zawsze znajduje się pewna ilość minerałów i minerałów, jednak ich ilość jest bardzo zmienna. Zawsze zależy to od sposobu uprawy żywności, jakości gleby i formy technologicznego przetwarzania produktu, a w przypadku witamin także od sposobu przechowywania (= warunki powodujące utlenianie). Wartości odżywcze w aplikacjach opierają się na pomiarze zawartości składników odżywczych w żywności, ale zawsze traktuj je jako wysoce orientacyjne. W ZOF bazę stworzyliśmy poprzez uśrednienie wartości normalnie prezentowanych na poszczególnych kontynentach (na kierunkach studiują osoby zainteresowane w zasadzie wszystkimi zakątkami planety), dlatego w wielu przypadkach różni się ona od baz powszechnie stosowanych w Europie . Zapewnienie wystarczającej ilości minerałów zwykle nie stanowi problemu, w przypadku witamin i przeciwutleniaczy jest to już większe wyzwanie, gdyż są one termolabilne i podlegają procesom utleniania – z tego powodu uzupełnianie ich suplementami jest ważniejsze niż minerałami.