Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Mineralizacja

Mineralizacja w kontekście zdrowia i odżywiania odnosi się do procesu, w wyniku którego do organizmu wprowadzane są ważne minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i ogólnego stanu zdrowia. Minerały, takie jak wapń, potas, żelazo, cynk i miedź, są podstawowymi elementami budulcowymi organizmu i odgrywają kluczową rolę w wielu procesach biologicznych, w tym wzroście, rozwoju, metabolizmie i utrzymaniu zdrowego układu odpornościowego.

Brak tych minerałów może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, w tym osłabienia, zmęczenia, zaburzeń wzrostu i rozwoju, a nawet poważnych chorób, takich jak osteoporoza i anemia. Dlatego ważne jest, aby dieta była bogata w te minerały, aby sprzyjać ich wystarczającej mineralizacji w organizmie. Może to obejmować spożywanie pokarmów bogatych w te minerały, takich jak owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona, a także, jeśli to konieczne, suplementy diety.

Witam, mam pytanie dotyczące mineralizacji kości. Kilkukrotnie mierzyłem skład swojego ciała za pomocą maszyn Tanita lub Inbody i za każdym razem miałem niską mineralizację kości. Czy powinnam sobie jakoś poradzić z tą sytuacją? Uzupełnić dietę w jakieś minerały? Dziękuję za odpowiedź.

Wartości mineralizacji kości mierzone tego typu urządzeniami interpretowane są w odniesieniu do średniej populacji. Oznacza to, że w żaden sposób nie odzwierciedla potrzeb jednostki. Jeżeli według tabeli są one zbyt niskie i istnieje potrzeba ich zwiększenia, jedynym sposobem jest nieznaczne zwiększenie spożycia białka w ramach dostosowań dietetycznych, sama zwiększona podaż składników mineralnych nie będzie miała na to wpływu. Procesowi temu powinna jednak towarzyszyć wzmożona aktywność fizyczna, która zwiększa wartości anabolizmu białek i związane z tym procesy odkładania minerałów w kościach.