Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Maltodekstryna

Maltodekstryna jest polisacharydem powszechnie stosowanym jako dodatek do żywności. Jest wytwarzany ze skrobi zbożowej, takiej jak kukurydziana, pszenna lub ziemniaczana i jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości zagęszczające i działanie konserwujące. Maltodekstryna jest łatwo trawiona i szybko wchłaniana do krwioobiegu, podobnie jak glukoza, dzięki czemu jest szybkim źródłem energii.

Jednak choć maltodekstryna zapewnia szybką energię, nie ma wartości odżywczych. Jest to wysoko przetworzony dodatek o wysokim indeksie glikemicznym, co oznacza, że może szybko podnieść poziom cukru we krwi. Może to być problematyczne dla osób chorych na cukrzycę lub osób próbujących kontrolować swoją wagę. Ponadto niektóre badania sugerują, że nadmierne spożycie maltodekstryny może negatywnie wpływać na zdrowie jelit i sprzyjać rozwojowi szkodliwych bakterii.

Witam, chciałem zapytać jaka jest Wasza opinia na temat Maltodekstryny? Syn chodzi na siłownię, żeby poćwiczyć na masę mięśniową, jego znajomi przyjmują suplement diety zawierający maltodekstrynę. Dziękuję.

Maltodekstryna jest powszechnie stosowanym źródłem szybkich węglowodanów w suplementach sportowych. Produkowana jest ze skrobi (kukurydzianej, ryżowej, ziemniaczanej, pszennej), technicznie jest surowcem silnie uprzemysłowionym, o niezwykle wysokiej wartości indeksu glikemicznego (podawanego powyżej 100). Działanie to na glikemię krwi jest szczególnie wskazane dla sportowców jako element rozwiązania umożliwiającego szybkie uzupełnienie energii oraz jako element regeneracji powysiłkowej i odbudowy rezerw glikogenu. Ale faktem jest, że jego spożycie zwiększa obciążenie trzustki i produkcję insuliny, co między innymi prowadzi do zwiększenia zapasów tłuszczu. Badania wskazują także na zdolność maltodekstryn do hamowania działania probiotyków w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do reakcji prozapalnych. Maltodekstryn powinny zatem unikać osoby z zaburzeniami trawienia, są one zdecydowanie niepożądane np. w stanach przewlekłego zapalenia przewodu pokarmowego (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna). Pomijając jego znaczenie w żywieniu sportowców, musimy powiedzieć, że spożycie tego oligo/polisacharydu nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych.