Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Kultury probiotyczne

Kultury probiotyczne to żywe mikroorganizmy, które po spożyciu w wystarczających ilościach zapewniają gospodarzowi korzyści zdrowotne. Kultury te to zazwyczaj bakterie, ale mogą także zawierać drożdże. Kultury probiotyczne obecne są w niektórych produktach spożywczych, np. jogurcie, kefirze czy fermentowanych warzywach, dostępne są także w postaci suplementów diety. Probiotyki pomagają w utrzymaniu zdrowej równowagi mikroflory jelitowej, która jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego.

Jeśli chodzi o odżywianie i zdrowie, kultury probiotyczne wspomagają trawienie i wchłanianie składników odżywczych, pomagają leczyć niektóre dolegliwości jelitowe, wzmacniają układ odpornościowy i mogą przyczyniać się do ogólnego stanu zdrowia. Niektóre badania sugerują również, że probiotyki mogą odgrywać rolę w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób przewlekłych, w tym otyłości, cukrzycy i chorób układu krążenia.

Witam, Panie Jelínek. Na lekcji stwierdzasz, że istnieją kultury probiotyczne, o których wiadomo, że wyraźnie nasilają objawy HIT, i odwrotnie, takie, które mają korzystny wpływ. Lactobacillus casei i Lactobacillus bulgaricus mają negatywny wpływ. Pozytywne działanie mają Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum. Ponieważ moja żona ma HIT, próbowałem znaleźć odpowiedni suplement wspierający mikrobiom jelitowy zgodnie z informacjami patrz. powyżej. Znalazłem produkty, które zawierały może 2 pozytywne szczepy, a może jakieś inne, a nawet 4 pozytywne, już się z tego cieszyłem, ale 1 negatywny. W tym kontekście chcę zapytać, czy jeden neg. szczep w porównaniu z 4 dodatnimi, gdy każdy jest reprezentowany w tej samej ilości, może negatywnie wpłynąć na ogólny wynik i lepiej wybrać produkt z np. tylko 2 pozycjami szczepów lub wcale. Dziękuję.

Dobre pytanie :-) Ponieważ jest to stosunkowo nowa rzecz w badaniach nad żywieniem, odpowiedź nie jest do końca jednoznaczna i dotyczy to także HIT, który wymaga indywidualnego podejścia w sensie testowania poszczególnych opcji i monitorowania wydolność organizmu reakcja. Poza tym ciągle pojawiają się nowe badania, które pogłębiają wiedzę, przez co producenci nie mają szansy na tak szybką reakcję i zmianę składu swoich produktów. Jeden negatywny szczep może (ale teoretycznie nie musi, przekonasz się dopiero po wypróbowaniu) wpłynąć na ogólny wynik. Jeśli chcesz mieć pewność, wybierz opcję „bezpieczniejszą”, niestety nie ma innego wyjścia.