Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Kolonoskopia

Kolonoskopia to zabieg medyczny przeprowadzany w celu zbadania jelita grubego i odbytnicy. Ta procedura pozwala zidentyfikować różne problemy jelitowe - choroby zapalne jelit, zapalenie uchyłków, polipy czy nowotwory. Przed badaniem obowiązuje specjalna dieta, ograniczająca spożycie pokarmów o dużej zawartości błonnika i przechodząca na dietę płynną na cały dzień w celu oczyszczenia jelit.

Witam, Panie Jelínek. Nie wiem dokładnie gdzie umieścić moje pytanie, ale tutaj wydaje mi się ono najwłaściwsze. Chciałbym zapytać, czy gdy ktoś poddaje się kolonoskopii, czyli badaniu jelita grubego, a wcześniej zabiegowi oczyszczenia jelit preparatami do tego przeznaczonymi, czy podczas tego procesu usuwa się większą część mikrobiomu jelitowego jak np. z antybiotykoterapią, czy też proces ten jest mniej „drastyczny”. I pytanie uzupełniające do tego. Jeżeli w wyniku takiego oczyszczenia jelit zaginie mikrobiom jelitowy, jak najlepiej przy pomocy diety delikatnie przywrócić różnorodność tego środowiska (konieczne jest także stosowanie suplementów diety – probiotyków, prebiotyków, synbiotyków)? Jakie zatem produkty spożywcze poleciłbyś najlepiej spożywać po tym badaniu? Dziękuję za odpowiedź i radę.

Kolonoskopie lub lewatywy zawsze zakłócają funkcjonowanie mikroflory jelitowej. Ich działanie nie jest jednak tak śmiertelne jak przy stosowaniu antybiotyków, a jedynym wyjątkiem są długotrwałe (powtarzające się) płukania jelit. Przywrócenie różnorodności w jelitach następuje znacznie szybciej niż po kuracji antybiotykowej, dlatego też nie jest bezwzględnie konieczne stosowanie preparatów wspomagających, natomiast ich wybór nie przynosi efektu przeciwnego do zamierzonego. W przypadku modyfikacji diety najważniejsze są: 1. Różnorodność w doborze żywności z przewagą pokarmów roślinnych, 2. Jakość stosowanej żywności (= unikanie produktów przetworzonych przemysłowo), 3. Wystarczająca ilość błonnika, 4. Preferencje do sfermentowanej żywności.