Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Karmienie piersią

Karmienie piersią to naturalny proces zapewniający idealne odżywianie noworodków i małych dzieci. Mleko matki zawiera optymalny stosunek składników odżywczych niezbędnych do wzrostu i rozwoju dziecka. Jest także źródłem przeciwciał, które pomagają chronić dziecko przed infekcjami i chorobami. Wspomaga prawidłowy rozwój dziecka i może zmniejszać ryzyko otyłości w dzieciństwie i dorosłości. Karmienie piersią wpływa również na zdrowie matki – może zmniejszyć ryzyko raka piersi i jajnika, osteoporozy i chorób układu krążenia. Między innymi wspomaga szybszy powrót do zdrowia po porodzie, stymulując macicę do powrotu do pierwotnej wielkości oraz wzmacniając więź emocjonalną pomiędzy matką a dzieckiem.

Witam, jaki jest optymalny moment na karmienie dziecka piersią z punktu widzenia tego kursu? Opinie różnią się od 1 roku do około 4 lat. Byłbym zainteresowany minimalnym czasem, do którego jest to pożądane.

W tym przypadku nie jest to opinia z tego kursu, ale fakty, z którymi można pracować. Zasadniczo podajesz zakres, który jest również omawiany na platformie profesjonalnej. Okres jednego roku wydaje się minimalny, gdyż mleko matki zawiera całe spektrum substancji, których nie można uzyskać z innych źródeł, a które przede wszystkim mają absolutnie fundamentalne znaczenie dla rozwoju psychomotorycznego dziecka. Na podstawie tych rozważań decyduje się zatem, o ile należy przesunąć zalecenia dotyczące czasu karmienia piersią od pierwszego roku życia. Jeśli nie podlegasz konwencjom społecznym współczesności, które w większości opierają się na wzorach sprzed kilkudziesięciu lat i trzymasz się obowiązującego standardu 6-12 miesięcy karmienia piersią, warto wzmacniać żywieniową i emocjonalną więź z dzieckiem tak długo jak to możliwe.

Witam, jak wygląda spożycie białka u kobiet karmiących piersią? Karmienie piersią jest dość energochłonne, czy potrzebne jest większe spożycie?

Karmienie piersią jest procesem wymagającym dużej ilości energii, dlatego wskazane jest większe spożycie energii w tym okresie. Zwiększenie masy ciała w czasie ciąży jest zamysłem natury, poprzez którą matka tworzy rezerwę energii, która jest stopniowo zużywana w okresie karmienia piersią. W nawiązaniu do współczesnej koncepcji żywienia można zatem stwierdzić, że karmienie piersią jest dla matki naturalnym procesem redukcji masy ciała. Dzieje się tak oczywiście w sytuacji, gdy kobieta karmiąca piersią nie zwiększa drastycznie swojego spożycia energii. Z żywieniowego punktu widzenia wskazane jest jednak nieznaczne zwiększenie udziału białka w diecie w okresie karmienia piersią, standardowo zaleca się o 20-30% więcej niż przed ciążą (średnia to około 80 g dziennie , ale traktuj tę wartość z przymrużeniem oka, gdyż nie odzwierciedla ona indywidualnych potrzeb jednostki).

Witam, chciałabym zapytać o okres wprowadzania pierwszych pokarmów uzupełniających (rozważmy 5-6 miesiąc) i związane z tym ograniczenie karmienia piersią. Pierwsze dodatki (kiedy są to klasycznie różnorodne warzywa) nie są jeszcze posiłkami pełnowartościowymi pod względem dostarczania makroskładników i składników mineralnych. Ile zatem mleka matki (sztucznego) powinno pozostać w diecie dziecka, aby dostarczało mu wystarczającej ilości składników odżywczych i minerałów? Jaki powinien być stosunek spożycia/ilości wprowadzonego pokarmu do mleka matki np. od 6 miesiąca do 1 roku? Dziękuję

Współczesne żywienie ma naturalną tendencję do systematycznego podejścia do jedzenia, standardowo przedstawia następujący zabieg podzielony na kilka faz: W pierwszej fazie podaje się jeden rodzaj przecieru owocowego lub warzywnego (najlepiej jabłka, banany, gruszki, dynie, marchewki , groszek), każdy nowy rodzaj należy wprowadzać w odstępie 3-4 dni. Tych produktów nie należy słodzić. W drugiej fazie stopniowo wprowadzane są wieloskładnikowe dodatki owocowe, warzywne i mięsno-warzywne, aż do momentu, gdy dziecko będzie miało 6 razy w tygodniu dodatek z mięsem (istnieje możliwość zastąpienia mięsa gotowanym żółtkiem kurczaka raz w tygodniu). W ciągu 2-3 tygodni 1 porcję mleka zastępuje się dawką 50-200 g pokarmu stałego.W trzeciej fazie (standardowo w 7. miesiącu) drugą porcję mleka zastępuje się pożywieniem owocowo-owocowym. mleko stałe (stosuje się jogurt niesłodzony, przynajmniej do końca 12. roku życia. Przez miesiąc unikaj twarogu). W czwartej fazie (8 miesiąc) trzecią dawkę mleka zastępuje się kaszą mleczną. Powszechnie zaleca się stosowanie źródła bezglutenowego, chociaż toczą się dyskusje na temat zalet obchodzenia się ze źródłami glutenu w okresie tzw. okna immunologicznego. Ostatnia faza polega na włączeniu dodatków zawierających makaron. Procedura ta ma jednak charakter ramowy, ważne jest, aby zastanowić się nad potrzebami dziecka, które są silnie indywidualne.

Witam, czy kurkumę można stosować w okresie karmienia piersią?

Kurkuma nie jest zalecana w czasie ciąży, ale nie jest bezpośrednio zabroniona podczas karmienia piersią (wyjątkiem jest kurkuma w suplementach diety, gdzie występuje w bardziej skoncentrowanej i bardziej użytecznej biologicznie formie). Mogą zaistnieć sytuacje, w których dziecko będzie bardziej wyczulone na obecność kurkumy w diecie mamy, czego niestety nie da się przewidzieć. Dlatego każda karmiąca matka powinna rozważyć, czy podczas przygotowywania przepisów użyć mniejszej ilości kurkumy.

Witam Panie Jelínek, mam pytanie dotyczące żywienia 12-miesięcznej dziewczynki, która nie przybiera na wadze. Według wykresów wzrostu dzieci karmionych piersią mieści się ono pomiędzy 6. a 10. percentylem (waga w stosunku do wzrostu). Poza tym jest całkowicie zdrową, pełną życia, szczęśliwą dziewczynką (rodzice to spaghetti :-).. Pediatra radzi jednak mamie, aby zaprzestała karmienia piersią i przeszła na sztuczne odżywianie oraz wysokokaloryczne napoje. Dziewczynka jest częściowo karmiona piersią i je 3 razy dziennie, czasem częściej, czasem rzadziej. Po konsultacji z mamą wydaje mi się, że mama chce w pełni zastosować metodę BLW i nie chce za bardzo motywować dziecka w inny sposób (próbowanie innej struktury jedzenia, nowych pokarmów, pomaganie łyżką czy motywowanie bawić się...), a jedzenie pozostawia całkowicie w gestii małej dziewczynki. Jaki sposób postępowania byś polecił? A mnie też interesuje, czy słuszna jest dla mamy przerwanie karmienia piersią i przejście na żywienie sztuczne zgodnie z zaleceniem Pani Doktor :-(. Dziękuję bardzo za spojrzenie na tę kwestię. Miłego dnia.

Sytuacje te są trochę niefortunne, gdyż obowiązkiem pediatrów jest nie zaniedbywanie opieki nad dzieckiem, są więc zmuszeni kierować się zasadami narzuconymi przez wykonywany zawód, czego nie możemy im w żaden sposób zarzucić. Z drugiej strony – jeśli rodzice są typowymi ektomorfikami i dziecko odziedziczyło ten somatotyp, to logiczne, że będzie problem z „wpasowaniem się” w tabele populacji. Jestem zdania, że jeśli bilans energetyczny i żywieniowy dziecka jest prawidłowy i w diecie naprawdę nie brakuje mu niczego istotnego, to nie ma powodu go przekarmiać. Metoda BLW jest w porządku, ale i tutaj powinna obowiązywać zasada, że rodzic odpowiedzialny za swoje dziecko powinien monitorować profil odżywczy diety swojego dziecka (do tego właśnie służy aplikacja żywieniowa) – w zasadzie tylko w ten sposób można można z całą pewnością stwierdzić, że dieta zmierza w dobrym kierunku. Powinna jednak istnieć pewna motywacja do jedzenia, gdyż w przyszłości dziecko tworzy i kształtuje wzorce emocjonalne, które będą miały wpływ na jego relację z jedzeniem.