Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Jogurt

Jogurt to produkt mleczny pochodzący z Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Jego produkcja polega na fermentacji mleka przy użyciu dwóch rodzajów bakterii – Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Bakterie te przekształcają znajdującą się w mleku laktozę w kwas mlekowy, który powoduje jego gęstnienie i nadanie charakterystycznego kwaśnego smaku. Jogurt można przygotować z różnych rodzajów mleka – krowiego, koziego, owczego… Jogurt jest źródłem wysokiej jakości białka, wapnia i probiotyków. Probiotyki to żywe bakterie i drożdże, które pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego. Jogurt może pomóc wzmocnić układ odpornościowy, poprawić zdrowie kości i wspierać zdrowie serca. Wybierając jogurty, warto unikać produktów z dużą zawartością dodatku cukru lub sztucznych składników.

Dobry wieczór, bardzo proszę o opinię na temat połączenia owoców z nabiałem, np. jogurtem. Często jest ona przedstawiana jako odpowiednie śniadanie/przekąska (z dodatkiem np. płatków i orzechów). Nie należy jednak łączyć produktów mlecznych ze źródłami cukru, prawda? A jeśli to połączenie nie jest korzystne, gdzie poleciłbyś umieścić owoc? (Czytałam gdzieś, że najlepiej jeść owoce osobno, ale wydaje mi się to bzdurą - wysoki IG, zły stosunek makroskładników...). Bardzo dziękuję za odpowiedź.

To połączenie nie stanowi problemu do momentu, w którym zacznie sprawiać jakieś „problemy” danej indywidualności. Generalnie zdrowy człowiek trawi taką mieszankę bez żadnych komplikacji, dlatego nie ma sensu ograniczać się w diecie tylko dlatego, że poszczególne składniki zostaną nieco lepiej strawione, jeśli zjemy je osobno. Z drugiej strony, w sytuacjach, gdy dana osoba cierpi na problemy trawienne (niestrawność, stany zapalne...), warto trochę pomyśleć i zapobiegawczo unikać pewnych kombinacji, co może (ale nie musi) dotyczyć również produktów mlecznych z owocami.