Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Inulina

Inulina to rodzaj rozpuszczalnego błonnika występującego w wielu roślinach, zwłaszcza w mniszku lekarskim, cebuli, czosnku, porach i topinamburach. Błonnik ten znany jest ze swoich właściwości prebiotycznych, co oznacza, że wspomaga rozwój pożytecznych bakterii w jelitach. Bakterie te pomagają poprawić trawienie, wspomagają układ odpornościowy i mogą przyczyniać się do ogólnego stanu zdrowia.
Inulina ma niską zawartość kalorii i pomaga zwiększyć uczucie sytości, co może być pomocne dla osób próbujących schudnąć lub utrzymać prawidłową masę ciała. Pomaga regulować poziom cukru we krwi i może wspierać zdrowie serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu LDL. Jest również ważny dla zdrowia kości, ponieważ wspomaga wchłanianie wapnia.

Witam, znalazłam na Instagramie artykuł o inulinie jako niestrawnym i nierozpuszczalnym oligosacharydzie. Więc jestem trochę zdezorientowany. Dziękuję za wyjaśnienie.

Inulina zaliczana jest do rozpuszczalnej formy błonnika, jednak jest odporna na procesy trawienne od żołądka do jelita cienkiego. Rozkładany jest jedynie w jelicie grubym pod wpływem bakterii mikroflory jelitowej, które stanowią źródło pożywienia.

Witam Panie Jelínek, czy inulina występuje w cebuli i czosnku w stanie surowym czy po obróbce cieplnej? Jeżeli w obu stanach, to jakie są straty po obróbce cieplnej?

Inulina to rozpuszczalna frakcja błonnika występująca zarówno w cebuli, jak i czosnku, i to w dość znacznych ilościach. Obróbka cieplna nie ma wpływu na jego udział w żywności, faktem jest jednak, że z praktycznego punktu widzenia jesteśmy w stanie przyjąć jego większą ilość w czosnku i cebuli poddanej obróbce cieplnej niż w stanie surowym.