Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Glutamina

Glutamina jest aminokwasem egzogennym, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jest to najobficiej występujący aminokwas w organizmie człowieka i odgrywa kluczową rolę w wielu funkcjach organizmu. Glutamina wspomaga zdrowie jelit i układu odpornościowego, pomaga w gojeniu ran i urazów, wspomaga wzrost mięśni i poprawia wydajność ćwiczeń.

Witam, jakie jest Wasze zdanie na temat suplementacji glutaminą (dla sportowców)? Dziękuję.

Nie jestem wielkim fanem aminokwasów, ale to nie znaczy, że jestem ich całkowitym przeciwnikiem. Widzę w nich sens tylko w sytuacjach, gdy sportowiec ma w swojej codziennej diecie naprawdę wysokiej jakości podstawy, działa w branży sportowej, gdzie AMK (czy konkretnie wspomniana glutamina) ma sens, a jednocześnie ma na celu zapewnienie maksymalnej rywalizacji wydajność. W zasadzie chodzi o to, że suplementacja sportowa oferuje bogactwo różnorodnych substancji, a chcąc systematycznie i długoterminowo manipulować metabolizmem, należy stworzyć system warunków i preferencji także w zakresie doboru suplementów. Zasada „im więcej, tym lepiej” nie ma tu zastosowania. Wręcz przeciwnie, dobrze jest dokładnie przemyśleć, który z nich będzie preferowany i jaki limit ustawisz w ogólnej wykorzystanej liczbie.

Witam Mistrzu, chciałbym zapytać jak w praktyce wyobrazić sobie maksymalną dzienną dawkę 20g glutaminy. Piszesz, że występuje w mięsie, produktach mlecznych i roślinach strączkowych. Dlatego ciekawiłoby mnie, jak sobie wyobrazić dawkę np. tych pokarmów. Dziękuję za odpowiedź.

Źródła odżywcze podają zawartość glutaminy w produktach spożywczych (w przeliczeniu na 100 g) np. w jajach 0,6 g, wołowinie 1,2 g, mleku 0,4 g, kukurydzy 0,4 g, tofu 0,6 g... Przeciętna dieta mieszana dostarcza około 3-6 g glutaminę dziennie, co w wielu sytuacjach jest niewystarczające.