Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Glikemia

Glikemia to termin używany do opisania poziomu cukru (glukozy) we krwi. Glukoza jest głównym źródłem energii dla komórek organizmu i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poziom glukozy we krwi zmienia się w ciągu dnia w zależności od spożycia pokarmu, aktywności fizycznej i innych czynników.
Wyższe poziomy mogą wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak insulinooporność lub cukrzyca. Wręcz przeciwnie, niski poziom (hipoglikemia) prowadzi do zmęczenia, osłabienia, dezorientacji itp. Prawidłowa regulacja poziomu cukru we krwi jest zatem kluczem do utrzymania dobrego zdrowia.

Witam, jestem zainteresowany Gymnema Sylvestre, który może regulować poziom cukru we krwi. Chciałbym zapytać, czy gdybym miał polecić ten produkt klientowi choremu na cukrzycę, czy jest on bezpieczny w stosowaniu? czy diabetyk stosujący np. insulinę (lub pigułki) powinien uważać, aby nie dostać np. hipoglikemii? Czy stosowanie należy skonsultować z lekarzem? Dziękuję.

Gymnema zawiera szereg substancji pozytywnie wpływających na procesy metaboliczne u diabetyków. Zawiera składniki, które: - blokują odczuwanie słodkiego smaku, - zmniejszają poziom glukozy i leptyny we krwi, - zwiększają wydzielanie insuliny z trzustki i jej poziom we krwi, - poprawiają regenerację komórek β trzustkę, - poprawiają wykorzystanie glukozy i zmniejszają jej wchłanianie w jelicie. Badania przeprowadzone na diabetykach wykazały, że podczas stosowania gimnemy następuje spadek poziomu glukozy, hemoglobiny glikowanej i fruktozaminy oraz wzrost poziomu insuliny we krwi. Na tej podstawie u niektórych badanych można by zmniejszyć dawki leków konwencjonalnych, co jest bardzo ważną informacją. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ decyzję o manipulacji dawkowaniem leków musi zawsze podjąć lekarz prowadzący. Ogólnie stwierdza się, że u diabetyków stosujących insulinę lub inne leki o działaniu hipoglikemicznym należy zachować pewne środki ostrożności, w ramach których wskazane jest regularne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi. Również w tym przypadku decyzję powinien podjąć lekarz prowadzący.

Witam, mam pytanie odnośnie tłuszczu, dlaczego wyższy jego udział w diecie stanowi zagrożenie dla zdrowia? Zauważyłem, że wiele osób czuje się lepiej na diecie paleo lub niskowęglowodanowej, gdzie stosunek tłuszczu jest nieco wyższy. Chciałem też zapytać, jak utrzymać niski ładunek glikemiczny na diecie wysokowęglowodanowej? pomimo tego, że korzystam z produktów pełnoziarnistych, tworząc menu GN, przechodzę do wyższej kategorii, zwłaszcza o wyższym bilansie energetycznym. Rekompensowałem to głównie zwiększeniem zawartości tłuszczu w diecie, która wówczas wynosiła 30-40%. Nadal zastanawiam się, czy właściwym rozwiązaniem byłoby zwiększenie zawartości tłuszczów do 30-40% i ograniczenie węglowodanów do 40-50% przy niskim IG i GN u osób z wyższą glikemią na czczo (możliwy stan przedcukrzycowy)? Dziękuję

Większy udział tłuszczu w diecie sam w sobie może nie być ryzykowny, to tylko ogólna informacja. Zawsze zależy to od wielu czynników, z których najważniejszym jest stan zdrowia danej osoby, całkowita ilość wykorzystanych tłuszczów, ich jakość oraz proporcje pomiędzy grupami kwasów tłuszczowych (nasycone i nienasycone, jednonienasycone i wielonienasycone). .). Zasadniczo prawdą jest, że nawet odpowiednio zaprojektowany system niskowęglowodanowy jest zdrowy ze względu na wyższą zawartość tłuszczów. GN jest parametrem „sztucznie” stworzonym, na który należy zawsze patrzeć z pewną rezerwą i jednocześnie w odniesieniu do innych cech odżywczych. Jeżeli np. dodatki (jako główne źródło węglowodanów) bazują na produktach pełnoziarnistych (najlepiej w postaci całych, niełuskanych ziaren), a zawartość błonnika i tłuszczu w danym daniu (lub całodniowym menu ) odpowiada normalnym normom, metabolizm będzie reagował nawet na wyższe wartości GN stosunkowo powolnym uwalnianiem cukru do krwi, więc w zasadzie taka sytuacja będzie (pod względem zrównoważonego bilansu energetycznego) w porządku. Zawsze miejcie na uwadze, że w ramach badania staramy się przełożyć ogólnie przyjęte zasady żywienia na praktykę, dlatego teoretycznie przedstawione liczby mogą nie przekładać się na rzeczywistość w najdrobniejszych szczegółach. U osób ze stanem przedcukrzycowym zawsze warto ograniczyć nadmiar węglowodanów w diecie, co kompensujemy zwiększeniem udziału tłuszczów w ramach monitorowania bilansu energetycznego, starając się jedynie rygorystycznie przestrzegać wszystkich zasad związanych z tłuszczami.