Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Elementy śladowe

Pierwiastki śladowe to minerały, które są potrzebne w organizmie w niewielkich ilościach, ale są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu układów organizmu. Pierwiastki te obejmują na przykład żelazo, cynk, miedź, mangan, jod, selen, chrom i fluor. Choć są potrzebne jedynie w niewielkich ilościach, ich niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Odżywianie odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu organizmowi niezbędnych pierwiastków śladowych. Pierwiastki te najczęściej pozyskiwane są z pożywienia, głównie z owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, mięsa i owoców morza. Na przykład żelazo, które jest niezbędne do tworzenia czerwonych krwinek i transportu tlenu w organizmie, występuje w czerwonym mięsie, drobiu i rybach. Cynk, ważny dla układu odpornościowego i gojenia ran, jest bogaty w wołowinę, jaja i produkty pełnoziarniste.

Witam, mam pytanie odnośnie witamin. W swoich scenariuszach piszesz, że nawozy chemiczne niszczą witaminy i pierwiastki śladowe w glebie. Czy zatem ma sens tworzenie jadłospisów, które mają zapewnić odpowiednią ilość np. witaminy C lub kompleksu B? Nie wiem, czy podane wartości zawartości witamin w aplikacji ZOF rzeczywiście odpowiadają rzeczywistości (ze względu na nawozy). Czy więc nie lepiej nie zawracać sobie tym głowy i po prostu kupić multiwitaminę + brać pierwiastki śladowe według własnych odczuć? Nie jestem pewien, czy realistyczne jest dostarczenie dzisiaj wystarczającej ilości wszystkich witamin z diety. i pierwiastki śladowe. Dziękuję za odpowiedź.

To zawsze ma sens, a w zasadzie musi, bo dieta zawsze jest podstawą, od której zależy celowość stosowania suplementów diety. W pożywieniu zawsze znajduje się pewna ilość minerałów i minerałów, jednak ich ilość jest bardzo zmienna. Zawsze zależy to od sposobu uprawy żywności, jakości gleby i formy technologicznego przetwarzania produktu, a w przypadku witamin także od sposobu przechowywania (= warunki powodujące utlenianie). Wartości odżywcze w aplikacjach opierają się na pomiarze zawartości składników odżywczych w żywności, ale zawsze traktuj je jako wysoce orientacyjne. W ZOF bazę stworzyliśmy poprzez uśrednienie wartości normalnie prezentowanych na poszczególnych kontynentach (na kierunkach studiują osoby zainteresowane w zasadzie wszystkimi zakątkami planety), dlatego w wielu przypadkach różni się ona od baz powszechnie stosowanych w Europie . Zapewnienie wystarczającej ilości minerałów zwykle nie stanowi problemu, w przypadku witamin i przeciwutleniaczy jest to już większe wyzwanie, gdyż są one termolabilne i podlegają procesom utleniania – z tego powodu uzupełnianie ich suplementami jest ważniejsze niż minerałami.