Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Czosnek

Czosnek to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie, pochodząca z Azji Środkowej. Znany jest ze swoich właściwości leczniczych od czasów starożytnych i był szeroko stosowany w tradycyjnej medycynie wielu kultur w leczeniu wielu chorób i schorzeń. Czosnek jest bogaty w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i fitochemikalia, które są korzystne dla zdrowia ludzkiego. Jego mocny smak i aromat sprawiają, że jest popularny w wielu kuchniach na całym świecie.
Czosnek jest znaczącym źródłem inuliny – rozpuszczalnej formy błonnika, która pełni funkcję prebiotyku. Czosnek ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, które mogą pomóc wzmocnić układ odpornościowy i zwalczać choroby. W kuchni stanowi niezbędny dodatek do wielu dań, od sosów i marynat po pieczone mięsa i warzywa.

Witam Panie Jelínek, jaka ilość czosnku dziennie jest odpowiednia dla osoby z niskim ciśnieniem? A co polecasz na zwiększenie ciśnienia? Dziękuję

W tym przypadku zależy to od jakości (= zawartości aktywnych składników odżywczych) i postaci (surowy x poddany obróbce cieplnej x suplement diety...) spożywanego czosnku. Obróbka cieplna niszczy zdecydowaną większość substancji obniżających ciśnienie krwi, w przypadku suplementów diety decydujący jest sposób obróbki technologicznej produktu, tj. jaką ilość składników aktywnych gwarantuje producent w produkcie. W praktyce zdarza się tak często, że niektóre suplementy praktycznie nie działają, inne zaś wręcz przeciwnie, znacząco wpływają na ciśnienie. Najlepszym sposobem na podniesienie ciśnienia krwi jest stres lub aktywność fizyczna (druga opcja jest zdecydowanie korzystniejsza dla zdrowia :-).

Witam, jeśli cebula i czosnek są w środku świeżo zielone, czy trzeba je stamtąd pokroić, czy można je zjeść? Gdzieś słyszałam, że to niezdrowe i od tamtej pory zawsze to wyrzucam.

Ta zielona część zawiera całą gamę korzystnych mikroelementów, wyrzucenie jej przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego. Jedynym „problemem”, jaki może się pojawić, jest inny smak i zapach – ale oczywiście od Ciebie zależy, czy ma sens myśleć w tym kierunku i próbować w ten sposób ograniczać wartość odżywczą żywności.

Witam Panie Jelínek, czy inulina występuje w cebuli i czosnku w stanie surowym czy po obróbce cieplnej? Jeżeli w obu stanach, to jakie są straty po obróbce cieplnej?

Inulina to rozpuszczalna frakcja błonnika występująca zarówno w cebuli, jak i czosnku, i to w dość znacznych ilościach. Obróbka cieplna nie ma wpływu na jego udział w żywności, faktem jest jednak, że z praktycznego punktu widzenia jesteśmy w stanie przyjąć jego większą ilość w czosnku i cebuli poddanej obróbce cieplnej niż w stanie surowym.