Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Biorytmy

Biorytmy to naturalne cykle rządzące naszymi stanami fizycznymi, emocjonalnymi i intelektualnymi. Cykle te wpływają na nasz poziom energii, nastrój, wydajność, zdolność do uczenia się i wiele innych aspektów naszego życia. W odniesieniu do zdrowia ważne jest przestrzeganie tych biorytmów oraz zgodne z nimi odżywianie i aktywność fizyczna, aby organizm był jak najbardziej zrównoważony i mógł funkcjonować na pełnych obrotach. Typowym przykładem są biorytmy snu i czuwania, które mają ogromny wpływ na energię, nastrój i ogólny stan zdrowia.

Witam Panie Jelínek, mam pytanie dotyczące biorytmów. Jeśli ktoś regularnie uprawia jogging, zgodnie z ogólnymi zaleceniami, najlepsza pora to godzina 6-7 rano. Jeśli uwzględnimy pracę, dana osoba nie jest w stanie wstać wystarczająco wcześnie, aby rano uprawiać sport, więc jaka pora jest idealna według biorytmów?

Krótko mówiąc, taki, w którym czuje się najwygodniej. Teoria biorytmów jest ogólna, stosując ją do indywidualności jednostki w praktyce natkniesz się na szereg „niespójności”. W największym stopniu czynniki adaptacji człowieka do warunków, w jakich jest zmuszony żyć (= przystosowanie się do sytuacji) i funkcjonowanie układu nerwowego w związku z tym, czy jest się bardziej skłonnym do „skowronka” (= jesteś rannym ptaszkiem) lub model „sowy” wpisz tutaj (szczyt aktywności przypada na wieczór). Uważam, że nie ma sensu „zawracać sobie głowy” próbami wdrożenia czegoś, co zasadniczo zakłóca organizację całego dnia.