Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Bębnica

Wzdęcia to nieprzyjemny stan, który często wiąże się z nadmiernym gromadzeniem się gazów w układzie pokarmowym. Gaz ten może gromadzić się w wyniku spożywania niektórych pokarmów, które są trudne do strawienia przez organizm lub w wyniku nadmiernego połykania powietrza podczas jedzenia i picia. Wzdęcia mogą być również skutkiem pewnych schorzeń, takich jak zespół jelita drażliwego, choroba refluksowa, celiakia, zapalenie żołądka i jelit, niedrożność jelit lub inne zaburzenia trawienne.

Z żywieniowego punktu widzenia ważne jest, aby wiedzieć, że niektóre pokarmy mogą pogorszyć wzdęcia. Do tych produktów zaliczają się rośliny strączkowe, kapusta, kalafior, brokuły, cebula, napoje gazowane, produkty pełnoziarniste i niektóre owoce. Te produkty zawierają pewne rodzaje cukrów i błonnika, które mogą powodować wzdęcia. Jeśli cierpisz na wzdęcia, pomocne może być śledzenie, jakie pokarmy powodują ten stan i spróbuj ograniczyć je lub zastąpić innymi, które nie powodują problemu.

Witam, czy nietolerancja fruktozy może być tylko częściowa? To znaczy nie z tak dramatycznym przebiegiem jak opisujesz, więc enzym jest, tylko jest go mniej? Osobiście długo szukałam przyczyny wzdęć, aż dowiedziałam się, że jest to fruktoza, ale dokuczały mi przede wszystkim owoce - jabłka, gruszki, morele... a nie jagody, rodzynki, miód, groszek, kalafior, brukselka , czerwona cebula. Kiedy wyeliminuję te pokarmy, w zasadzie prawie żaden pokarm nie sprawia mi problemu... Czy można wykryć tę nietolerancję za pomocą normalnego testu? Dziękuję.

Nietolerancję fruktozy najlepiej potwierdzić badaniami genetycznymi. Możliwe jest także wykonanie badania oddechowego, które określa stężenie wodoru i metanu w wydychanym powietrzu po spożyciu produktu zawierającego fruktozę (jest to jednak mniej dokładne badanie). Nietolerancje na ogół polegają na tym, że ich nasilenie zależy od poziomu produkcji odpowiednich enzymów – nietolerancja może mieć także tzw. „częściową”, kiedy można spożyć określoną ilość substancji bez wyraźnych objawów niepożądanych.

Dobry dzień. Na lekcjach wielokrotnie wspominano, że można zastosować niektóre rodzaje przypraw (oprócz moczenia, kiełkowania, fermentacji, obróbki cieplnej...), aby złagodzić niepożądane wzdęcia po zjedzeniu roślin strączkowych. Czy mógłbyś określić, które korzenie tu należą? Dziękuję.

Jest ich wiele, są to przede wszystkim gatunki, które wspomagają produkcję enzymów trawiennych i soków, dzięki czemu cały proces trawienia jest efektywniejszy. Do najważniejszych zalicza się kminek, kolendra, lubczyk, pieprz, koper włoski, imbir czy mieszanki typu curry.