Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Arginina

Arginina jest aminokwasem półniezbędnym, który odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biochemicznych zachodzących w organizmie. Jest niezbędna do syntezy białek, produkcji azotu, detoksykacji amoniaku i wsparcia układu odpornościowego. Pomaga w gojeniu się ran, wspiera zdrowie serca i naczyń krwionośnych oraz może wspierać funkcje seksualne poprzez promowanie produkcji tlenku azotu, który pomaga utrzymać elastyczność naczyń krwionośnych.
Aminokwas ten występuje w wielu produktach spożywczych – mięsie, produktach mlecznych, orzechach, nasionach, pełnych ziarnach i roślinach strączkowych. Jego stosowanie w postaci suplementów diety może w większych dawkach powodować skutki uboczne, takie jak nudności, biegunka i osłabienie. W przypadku cukrzycy, niskiego ciśnienia krwi czy chorób nerek ważne jest, aby skonsultować jego stosowanie z lekarzem.

Witam, Panie Jelínek. Czy wypada, aby zawodowy hokeista poprawiał wyniki zażywając argininę tylko przed meczem lub nawet w trakcie codziennego treningu? Chciałbym też zapytać kiedy warto przyjmować argininę – podczas uprawiania sportu czy na jakiś czas przed startem? Dziękuję

Mimo że arginina stała się popularną substancją w suplementach sportowych, zalecam jej ostrożne stosowanie. Przy wyższych dawkach, które są indywidualne, efekt rozszerzenia naczyń jest zwykle zbyt wyraźny. Mięśnie są „napompowane”, co objawia się ich sztywnieniem podczas sprintów, przez co sportowiec nie osiąga odpowiednich wyników. Dlatego w przypadku sportów takich jak lekkoatletyka, piłka nożna, koszykówka czy hokej zaleca się stosowanie niewielkich dawek lub całkowite unikanie produktów zawierających tę substancję (jest to szczególnie istotne w dyscyplinach typowo siłowych). Standardowo argininę przyjmuje się na krótko przed występem.

Witam Panie Jelínek, czy arginina jest odpowiednia dla osób z żylakami? Mam na myśli to, czy działanie wazodylatacyjne może być szkodliwe z punktu widzenia chorób żylnych. Dziękuję.

W większości sytuacji nie powinno być większych problemów ze stosowaniem argininy, gdyż ogólny efekt wazodylatacyjny nie jest na tyle spektakularny, aby powodować nadmierne obciążenie żylaków – dotyczy to stosowania samej argininy w zalecanych dawkach. Problem pojawia się, gdy w takim preparacie znajduje się spektrum innych substancji, które znacząco zwiększają produkcję tlenku azotu w organizmie, należy tu zachować ostrożność i unikać stosowania tych produktów.