Kurzy ATAC

Który kurs wybrać?

Który kurs wybrać?

Absolutnie nie jestem w stanie komukolwiek odpowiedzieć na to pytanie. Każdy z nas ma własne wyobrażenie o tym, czego chce się uczyć i do czego dąży. Poniższe przemyślenia nie mają na celu manipulacyjnego wpłynięcia na wybór zdecydowanej osoby zainteresowanej studiowaniem, wręcz przeciwnie, chciałbym je wykorzystać do wyjaśnienia filozofii i struktury naszego systemu studiów, co mogłoby pomóc niektórym wahającym się osobom.

Moim długoterminowym celem jest zapewnienie edukacji w zakresie żywienia. Człowiek składa się z 3 części:

  1. ciało fizyczne,
  2. Zbiór symbiotycznie współpracujących mikroorganizmów określanych zbiorczo mianem „ mikrobioty ”,
  3. Umysł.

Każda z tych części potrzebuje pożywienia, aby mogła funkcjonować. Ciało i mikroorganizmy potrzebują składników odżywczych, informacji umysłu i energii emocji. Jeśli chcemy kształcić się w zakresie żywienia, aby w prawdziwym życiu odżywiać się naprawdę sensownie i prowadzić się w pożądanym kierunku, konieczne jest respektowanie wymagań wszystkich części istoty.

Współczesnej nauce udało się rozłożyć żywność na czynniki pierwsze, dzięki czemu doskonale znamy skład poszczególnych pokarmów i wpływ poszczególnych składników na zachowanie metabolizmu. Dostarczenie składników odżywczych jest niezbędne do odbudowy i budowy tkanek, zarządzania procesami biochemicznymi i oczywiście wytwarzania energii. W oparciu o te czynniki mamy możliwość zmiany szybkości i jakości procesów metabolicznych.

Kultury i filozofie Wschodu na przestrzeni tysiącleci swojego rozwoju zdawały sobie sprawę, że żywność ma zdolność wpływania na zachowanie obu części naszego ciała, a także całości, w inny ciekawy sposób. Wybierając celowaną dietę możemy zainterweniować w odczuwaniu ciepła i zimna w organizmie, zrelaksować się lub wzmocnić, wysuszyć lub nawilżyć...

Ta holistyczna wiedza pozwoli nam w znacznym stopniu zarządzać zachowaniem organizmu w sposób niezbędny, jednak daleka jest od wykorzystania pełnego potencjału naszych możliwości. W ostatnich latach na pierwszy plan zainteresowania opinii publicznej, zarówno laików, jak i profesjonalistów, wysunęła się psychosomatyka – dziedzina nauki poszukująca związków pomiędzy procesami zachodzącymi w umyśle człowieka a funkcjonowaniem ciała fizycznego. To znaczy coś, nad czym filozofie Wschodu pracują jako integralną częścią istoty ludzkiej. Wiemy dzisiaj, że współczesna psychologia żywienia zaczyna odkrywać naprawdę interesujące powiązania między komunikacją duszy i ciała, które na zewnątrz objawiają się odmiennym apetytem i stosunkiem do jedzenia.

Podstawy wszystkich tych obszarów są przedmiotem kursu Konsultant Żywieniowy, którego zawartość merytoryczna, w tym system nauczania, jest stale rozwijana. Celem tego kursu jest skupienie w jednym miejscu najważniejszej wiedzy na temat żywienia w odniesieniu do zdrowia i nauczenie każdego studenta stosowania wszystkiego w praktyce.
Przedmiot można studiować w dwóch wariantach:

  1. Studia półroczne w zakresie do 500 godzin (w formie online lub na odległość),
  2. Kurs rekwalifikacyjny – z akredytacją Ministra Oświaty i Kultury, ale z drugiej strony w znacznie krótszym zakresie.

Dla osób zainteresowanych żywieniem, które z jakichkolwiek powodów nie chcą poświęcać pół roku swojego życia na edukację, a jednocześnie muszą skupić się na konkretnych tematach, sukcesywnie poszerzamy ofertę miesięcznych kursów:
- Żywienie w sporcie,
- Dieta i układ odpornościowy,
- Diety niskowęglowodanowe,
- Wszystko o odchudzaniu,,
- Wegetarianizm i weganizm w praktyce,
- Makrobiotyka w kuchni czeskiej,
- żywienie dzieci,
- Sekrety Wieku Biologicznego,
- Przewodnik żywieniowy dla osób chorych na cukrzycę.

Pomimo tego, że kurs Doradca Żywieniowy przeplata się z problematyką psychosomatyki, nie jest tu możliwe, ze względu na ograniczenia czasowe, zgłębienie głębszych aspektów wiedzy o ludzkim umyśle. Przez wiele lat wahałem się, jak ująć ten temat tak, aby był jak najbardziej „przyswajalny” dla szerokich mas ludzi. Stworzono miesięczny kurs medytacji dla początkujących, po którym następuje weekendowe seminarium stacjonarne Mocy Myśli.

System nauki połączony jest z aplikacją edukacyjną ZOF, która służy jako narzędzie do przekładania poznanej teorii na praktykę w formie tworzenia menu dla różnych modelowych sytuacji.

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Ing. Jakub Žatečka

Pomimo tego, że na początku kursu nie wiedziałam, czego się po nim spodziewać, a tak było trochę sceptyczny, mogę tutaj powiedzieć, że jestem bardzo szczęśliwy, że go ukończyłem tuż przy Mgr. Marcin Jelínek. Kurs jest dla mnie ogromną korzyścią, to prawda przejrzyście zaprojektowany, prosty, z dużą porcją ważnych informacji dla każdego, kto chce poświęcić się i rozwijać swoją wiedzę z zakresu żywienia doradztwo. Z niecierpliwością czekam na kolejne kursy, na które z pewnością wybiorę się z Panem Mistrzem. Bardzo go szanuję i uważam za pełnego profesjonalistę i osobę samą w sobie miejsce.

Ing. Václav Solanský

Długo szukałam kursu, który ujednolici i uporządkuje to, co dotychczas zdobyłam wiedzę o zdrowiu i żywieniu. W dzisiejszych czasach dzieje się wiele do paraliżu decyzyjnego – Internet i inne źródła wyrzucają ogromne ilości informacji, m.in które trudno poznać pragmatycznie. Ale szukałem nie tylko całościowo informacji, poszukiwałem głównie odpowiedniej osoby, osoby z wieloletnim stażem praktyki, wykładowcy, który również robi to, co mówi. Pan Mgr. Martin Jelínek, osoba, która osobiście prowadzi kurs, to właśnie osoba spełniająca te parametry. Spotkanie z nim wykracza daleko poza ramy tego kursu, bo dobiega końca kurs się nie kończy, ale współpraca na drodze do lepszego i zdrowsze życie dla nas wszystkich. Jeśli zdecydujesz się pójść tą drogą, oni to zrobią jedna z najlepszych inwestycji w Twoim życiu.

Ing. Karolina Kallmünzerová

Bardzo podoba mi się trwałość kursów, możliwość wyboru konkretnego według aktualnych potrzeb. Jeśli jesteś dociekliwym uczniem, w finale czeka na Ciebie pożądana złożoność. I o to właśnie chodzi.