Kurzy ATAC

Wstęp / / Holistyczne podejście w doradztwie

Holistyczne podejście w doradztwie

Strefa optymalnego funkcjonowania

Stosowany przez nas system poradnictwa opiera się na zasadach holistycznej (holistycznej) koncepcji osoby. Każdy człowiek jest integralną częścią środowiska, w którym żyje. Logiczne jest więc, że w pewnym stopniu wpływają na nas różne czynniki – jakość powietrza, sposób snu, stres emocjonalny, poziom aktywności fizycznej, stosowane leki i oczywiście jakość diety. Współczesna nauka potwierdza, że schorzenia te bezpośrednio wpływają na przebieg procesów metabolicznych w organizmie człowieka, są też ze sobą powiązane. Nie jest zatem możliwe wyodrębnienie między nimi konkretnych granic i rozwiązanie ich jako podczęści.

Zasada holizmu (podejścia holistycznego) mówi zatem, że jeśli chcemy, aby dieta wpływała na zachowanie naszego organizmu w pożądanym kierunku i sposób, wszystkie te czynniki muszą być uwzględniane jednakowo i przede wszystkim we wzajemnych relacjach. Ma to swoje zalety i wady. Do pozytywów należy bezkompromisowy fakt, że w ten sposób uwzględniamy maksimum tego, co wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Minusem jest to, że trudno ogarnąć i zrozumieć cały system, gdyż jest to spore spektrum powiązań i kontekstów, które trzeba wziąć pod uwagę przy ustalaniu prawidłowej diety. A to pociąga za sobą konieczność praktyki, którą trzeba nabywać.

W zakresie holistycznego podejścia do poradnictwa żywieniowego stworzyliśmy system, który w bardzo prosty sposób łączy wszystko, co wpływa na metabolizm człowieka, a jednocześnie ma bezpośredni związek z jakością odżywiania.

Jaki jest jego sekret?

  1. Szanujemy fakt, że wszystko w ciele jest połączone ze wszystkim innym. Aby móc określić, co należy poprawić w diecie, należy wiedzieć, jak klient odżywia się w dłuższej perspektywie oraz jakie pokarmy i podejście do jedzenia spowodowały odchylenie od potencjalnej równowagi.
    Z tego powodu najpierw staramy się znaleźć „wady” w długotrwałej diecie klienta.
  2. Wiemy, że współczesna nauka potrafi obliczyć i matematycznie wyrazić wiele procesów biologicznych zachodzących w organizmie człowieka. Nie komplikujemy sytuacji posługując się mierzalnymi parametrami, przez co łatwo stracić kontrolę i dochodzi do sytuacji, w których „nie widać lasu zza drzew”.
    W poradnictwie wykorzystujemy te, które są łatwo dostępne, a jednocześnie podstawowe pomiary i ocenę zdarzeń metabolicznych.
  3. Chociaż metabolizm danej osoby można mierzyć i analizować na różne sposoby, nie jest możliwe zastosowanie w tym kierunku żadnego kompleksowego systemu. Po prostu nie ma urządzenia ani metody, która mogłaby wykryć absolutnie wszystko. Na szczęście na ciele pojawiają się również różne przejawy, które odzwierciedlają stan wydarzeń zachodzących wewnątrz ciała.
    Opracowaliśmy system, dzięki któremu w łatwy sposób możemy uzyskać informację o niektórych procesach metabolicznych zachodzących w organizmie, które przejawiają się np. w zachowaniu, jakości włosów, paznokci czy skóry, a które są bezpośrednio powiązane z jakością odżywiania.
  4. Mamy pełną świadomość, że sposób myślenia i emocje w sposób absolutnie fundamentalny wpływają na wszystkie procesy biologiczne zachodzące w organizmie.
    Szanujemy i uwzględniamy dostępne przejawy psychosomatyczne każdego klienta i odnosimy je do jakości żywienia.
  5. Ruch jest naturalną częścią naszego życia. Poziom aktywności fizycznej wpływa na metabolizm w podobnym stopniu, jak nasze emocje.
    Nasz system doradczy obejmuje również ocenę dotychczasowej aktywności fizycznej i zalecenie takiej, która pod każdym względem odpowiada klientowi.
  6. W zakresie żywienia istnieje wiele różnych teorii, często sobie zaprzeczających. Jako przykład możemy wymienić status split, żywienie według grup krwi, makrobiotykę, wegetarianizm, wegetarianizm (surowy), diety wysokowęglowodanowe czy wysokobiałkowe i wiele innych.
    Nie preferujemy żadnego z nich, ale szanujemy ich podstawy naukowe. Naszym priorytetem jest indywidualne podejście do każdego w odniesieniu do wspólnie wyznaczonego celu.
  7. Większość ludzi rozróżnia żywność zdrową i niezdrową. Jest to pojęcie wysoce względne, ponieważ ze względu na indywidualność każdego człowieka metabolizm reaguje na poszczególne pokarmy w inny sposób. To, co jest dobre dla jednego, może nie odpowiadać innemu.
    W naszym systemie dzielimy żywność na odpowiednią i nieodpowiednią. Zabierzesz od nas listę produktów polecanych oraz tych, których z wielu powodów należy unikać. Niczego nie zabraniamy, wyznaczamy jedynie kierunki w jakich powinien podążać klient jeśli chodzi o jedzenie.
  8. Współczesna nauka twierdzi, że każdy pokarm zawiera energię, określone spektrum składników odżywczych (węglowodany, tłuszcze, białka, błonnik, witaminy, minerały itp.), ma wartość indeksu glikemicznego i ładunek oraz pochłania określoną ilość energii z organizmu podczas jego trawienia. Filozofie i kultury Wschodu, próbując całościowo spojrzeć na żywienie, przekonują, że każdy pokarm dodatkowo wpływa na odczuwanie ciepła i zimna w organizmie (tzw. efekt termiczny), wpływa na równowagę kwasowo-zasadową organizmu środowisko wewnętrzne i zakłóca system energetyczny człowieka (tendencja yin vs. yang).
    Nasze holistyczne podejście uwzględnia oba podejścia. Stworzyliśmy „most”, który łączy te dwa światy i odnajduje w ich połączeniu sens i porządek.
  9. Jak zatem wygląda menu, które od nas otrzymasz?

    • Jest zbilansowany pod względem ilości i proporcji podstawowych składników odżywczych.
    • Jest to energia wystarczająca - obliczamy na podstawie proporcji energii pobranej i wytworzonej.
    • Zależy nam, aby przepisy były lekkostrawne.
    • Uzyskana wartość indeksu glikemicznego oraz obciążenie całodziennych posiłków odpowiadają indywidualnym wymaganiom klienta.
    • Poszczególne receptury mają na celu utrzymanie zdrowej równowagi i równowagi w obszarze kwasowo-zasadowym.
    • Komponujemy żywność tak, aby jej oddziaływanie termiczne odpowiadało porze roku, w której aktualnie przebywamy, a jednocześnie było dostosowane do indywidualnych wymagań Klienta w związku z jego stanem zdrowia i aktywnością fizyczną.
    • Wreszcie całodzienna dieta będzie energetycznie odpowiadać wewnętrznemu nastrojowi klienta i indywidualnym sytuacjom, przez które będzie przechodził w swoim życiu.
  10. Aby teorię zastosować w praktyce, należy z wyselekcjonowanych produktów przygotować takie dania, które naprawdę „dadzą się zjeść”. Aby poradnictwo żywieniowe miało sens, należy polecać produkty o dobrym smaku.
    Oprócz listy produktów odpowiednich i nieodpowiednich, nasze doradztwo obejmuje również wyrafinowany system konkretnych przepisów na potrzeby cateringu publicznego oraz przygotowywania posiłków w domu.

mgr inż. Marcin Jelínek

Co o badaniu mówią nasi absolwenci

Ing. Jitka Růžičková

Kurs Doradca Żywienia i Suplementacji obfitował w niespodzianki, muszę dodać, bardzo przyjemne. Pierwszą niespodzianką była ilość materiału, którą przerobiliśmy w ciągu zaledwie sześciu miesięcy. Nie spodziewałem się tak kompleksowego opracowania. Pan Jelínek naprawdę przygotował wiele ciekawych tematów, które otwierały przede mną coraz więcej drzwi w dziedzinie zdrowego odżywiania. Kolejnym zaskoczeniem było holistyczne spojrzenie na nasze ciało i zrozumienie, że jeśli nie znamy przyczyny problemu, nie będziemy się ruszać. Tym, co pragnę najbardziej podziękować Panu Jelínkowi, jest jego humanitarne podejście, proste wyjaśnienie całego złożonego systemu zdrowego odżywiania, a przede wszystkim chęć wyciągnięcia pomocnej dłoni w każdej chwili. Po ukończeniu tego kursu wszystkie informacje zostały ze mną powiązane, pogłębione i utwierdziły mnie w przekonaniu, że podążam we właściwym kierunku.

Bc. Shanti Šimková

Kurs Konsultanta Żywienia i Suplementacji to kolejny z wielu kamieni milowych na ścieżce samorozwoju osoba, która dba o to, co wkłada w swoje ciało. Jestem wegetarianinem od 17 lat, zdrowym odżywianiem interesuję się od dawna i poza kilkoma kierunkami studiów (w moim przypadku naprawdę nieciekawe - ale kto może wszystkim podziękować) Dowiedziałem się wielu przydatnych informacji. Biorąc pod uwagę, że ludzie chętniej udzielają porad wykwalifikowanemu ekspertowi niż osoba z „tylko” 17-letnim doświadczeniem, dzięki temu kursowi mogę „profesjonalnie” wgłębić się w otaczających mnie ludzi :). A to z perspektywą innych kursów tematycznych...

Ing. Lenka Podjuklová

Korzystając z okazji chciałbym podziękować Państwu za zdobytą wartościową wiedzę na temat żywienia. Przez całe życie kusiło mnie, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat odżywiania i zdrowego stylu życia. Długo szukałam kursu, który miałby całościowe spojrzenie na odżywianie i zdrowy tryb życia. Wiele kursów jest krótkich i niepełnych. Chociaż ten kurs jest bardziej wymagający, jest wysokiej jakości i bardzo korzystny. Podoba mi się, że jest też wschodnie spojrzenie na żywienie i zdrowie człowieka, takie jak medycyna chińska i ajurweda, którymi interesuję się od dawna. Z pewnością nie będzie to ostatni kurs, który ukończyłem w ATAC. Kurs zrobiłem głównie dla siebie, bo mam RZS i też chciałem sobie trochę pomóc, choćby poprzez zmianę diety, skoro lekarze już nie mogą pomóc. Wielkie dzięki dla pana Martina Jelínka, który zawsze był w stanie szybko odpowiedzieć na pytania. Polecam ten kurs każdemu, komu zdrowie nie jest obojętne.