Wstęp / Jak uczyć się u nas / Czy uczymy tajnych informacji?
Dzięki niespotykanemu dotąd wzrostowi zainteresowania problematyką prawidłowego odżywiania, stale pojawiają się nowe teorie żywieniowe. Z samej zasady różnicy każdy z nich zmierza do głoszenia trochę „innej prawdy”. I trzeba przyznać, że im się to udaje. Im bardziej znaczące argumenty naukowe ją wspierają lub im głośniej jest ona wykrzykiwana w świecie, tym bardziej społeczeństwo ulega takim twierdzeniom. W praktyce spowoduje to, że ludzie będą próbować nowych diet, wierząc, że w końcu znaleźli Świętego Graala, który rozwiąże ich problemy żywieniowe.
W związku z tym coraz większa liczba osób zainteresowanych studiowaniem pyta nas, jakich „tajnych” informacji uczymy na kursach. Z jakich badań czerpiemy, jakich ekspertów cytujemy, ku jakim teoriom się bardziej skłaniamy. Szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego coraz więcej osób zapisuje się na nasze kursy.
Wyjaśnienie tutaj jest bardzo proste:
Nie uczymy niczego tajnego ani nowego.
Naszym głównym wysiłkiem jest holistyczne spojrzenie na każdą sytuację związaną z jedzeniem i jej wpływem na metabolizm. Każde odchylenie od tej tendencji oznacza, że pozwalamy na pogląd napędzany ego, który w określonej sytuacji jest zawsze zniekształcony i nie odpowiada obiektywnej rzeczywistości.
I nie ma w tym nic tajnego ani rewolucyjnego. Tak, dla wielu osób w naszym społeczeństwie rządzonym przez zachodni (lewą półkulę) sposób myślenia, takie podejście jest nowe. Dla niektórych jest to wręcz przeszkoda trudna do pokonania, gdyż nie potrafią przełamać dogmatów stereotypowego myślenia i spojrzeć na świat prawdziwie otwartymi oczami.
Jako autor i wykładowca tych kursów nie jestem przekonany, że dokonujemy rewolucyjnych odkryć w edukacji. Jedyne, co można uznać za rewolucyjne w całym naszym przedsięwzięciu, to zdumienie części studentów, którzy próbując nauczyć się myśleć „holistycznie”, odkrywają, jakie otwierają się przed nimi nowe horyzonty wiedzy z zakresu możliwości racjonalnego odżywiania.
Są oczywiście i tacy, którzy nie chcą przyznać, że każda wiedza odbiegająca od konwencjonalnej koncepcji i podejścia naukowego może sprawdzić się w praktyce. Innymi słowy, wszystko, co nie jest potwierdzone badaniami naukowymi, nie może być prawdą. Jest to oczywiście z ogólnego punktu widzenia nie tylko bardzo trudne, ale przede wszystkim krótkowzroczne. Są rzeczy, których nie jesteśmy w stanie udowodnić dokładnymi badaniami - mówimy o niektórych metodach typowania metabolicznego lub wybranych cechach żywności, których nie da się określić ilościowo. Możemy jedynie obserwować pewne właściwości żywności pod kątem ich zachowania w naszym organizmie. W zasadzie nie jest trudno nauczyć się podstaw myślenia holistycznego. To, co „najbardziej boli”, to wcielić wszystko w życie i w ten sposób zdobyć własne doświadczenie.
Veronika Tvrdá
Zajmowałem się zdrowym stylem życia i odżywianiem amatorsko przez kilka lat, jeszcze zanim odkryłem Mgr. Marcin Jelínek. Przemówiły do mnie przede wszystkim dlatego, że ten człowiek nie tylko przekazuje doktryny zdrowotne, ale sam nimi żyje i na własnej skórze przechodzi przez poszczególne etapy swoich kazań. Świadczy o tym także kilka ciekawych książek, napisanych w swoim własnym, niepowtarzalnym stylu. Polecam kursy Pana Jelínka każdemu, kto chce opanować podstawy racjonalnego odżywiania, chce poprawić jakość życia siebie, swojej rodziny i najbliższego otoczenia. Dla wszystkich zainteresowanych obejrzeniem zawiłości dzisiejszego przemysłu pod maską. Swoją treścią i wykonaniem zadowoli zarówno początkującego, jak i zaawansowanego i bardziej wymagającego ucznia. Dzięki kursom Martina Jelínka mogę teraz poświęcić się temu, co sprawia mi przyjemność i co nadaje mi sens. I to jest pomaganie ludziom.
Marta Ledinská
Moją naturą zawsze było „rozmawianie” z każdym jedzeniem, aż nadszedł czas, aby nadać mojemu hobby znaczek. W naszej małej „Czechosłowacji” są wysokiej jakości nauczyciele żywienia, jak szafran, a pan Jelínek jest po prostu seksowny. Jego kursy charakteryzują się wysoką jakością nauczania i są dostępne dla każdego ucznia. Kocha to co robi, nie sprzedał się żadnej fali żywieniowej czy koncernowi spożywczemu. Jako jedna z nielicznych prowadzi studentów do wypełnienia luki pomiędzy filozofią Zachodu i Wschodu, a ja mogłam to wszystko praktycznie połączyć tworząc menu. Dopiero wtedy można zrozumieć, że papier wytrzyma wszystko, ale rzeczywistość jest wyzwaniem.
Zdeněk Červinka
Cenię sobie możliwość kontynuowania nauki w systemie po ukończeniu kursu www.kurzyatac.cz dalej i rozwijaj swoje umiejętności w tej dziedzinie. Potrafię także aktywnie współpracować z wykładowcami, za co jestem im bardzo wdzięczny.