Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Złamanie zmęczeniowe

Złamanie naprężeniowe to rodzaj złamania kości spowodowanego powtarzającym się stresem lub obciążeniem, a nie jednorazowym uderzeniem lub urazem. Ten typ złamania jest powszechny u sportowców, żołnierzy lub osób regularnie wykonujących wymagające fizycznie czynności. Złamania zmęczeniowe najczęściej występują w kończynach dolnych, szczególnie w kościach nóg i stóp.

Z punktu widzenia zdrowia i odżywiania należy pamiętać, że odpowiednie spożycie składników odżywczych jest kluczem do utrzymania mocnych i zdrowych kości. Brak wapnia i witaminy D może zwiększać ryzyko złamań stresowych, ponieważ te składniki odżywcze są niezbędne do tworzenia i utrzymania masy kostnej. Ponadto odwodnienie może zwiększać ryzyko złamań naprężeniowych, ponieważ może prowadzić do zmęczenia mięśni, co może zwiększyć nacisk na kości. Dlatego ważne jest przestrzeganie zbilansowanej diety i odpowiednie nawadnianie, szczególnie podczas wykonywania aktywności fizycznej.

Witam, chciałbym się dowiedzieć jak gojenie złamania zmęczeniowego palca można wspomóc dietą i odpowiednią suplementacją? Jest sprawną 11-letnią wspinaczką sportową i gimnastyczką w jednej osobie. Z góry bardzo dziękuję za wskazówki.

Niestety, takie sytuacje są coraz częstsze wśród sportowców i częściej wśród kobiet. Przyczyną ich występowania jest połączenie przeciążenia organizmu (przetrenowania) z niedostatecznym odżywieniem (najczęściej niedobór białka, brak wapnia i magnezu, czasem nawet nadmiar fosforu z napojów typu cola). W okresie dojrzewania i na początku dorosłości istotny wpływ na cały proces ma stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Przygotuj się na to, że rozwiązanie sytuacji jest długotrwałe – rzędu miesięcy. Dostosuj dietę w następujący sposób: 1. Bilans energetyczny nie powinien być ujemny (należy unikać dominujących stanów katabolicznych). 2. Białka około 2 g / 1 kg wagi. 3. Wapń nie powinien spadać poniżej 800 mg dziennie (celuj w okolicach 1000 mg). 4. Monitoruj stosunek Ca:Mg (ok. 3:1). 5. Monitoruj stosunek Ca:P (minimum 1,5:1). 6. Utrzymuj ciało w ruchu w celu umożliwienia procesów metabolicznych, ale unikaj obciążania dotkniętej części ciała. 7. Kontroluj spożycie błonnika – powyżej 20 g dziennie. 8. Suplementy pomogą w połączeniu ze sprzężonym kwasem linolowym.