Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Zakrzepica

Zakrzepica to stan chorobowy, w którym w naczyniu krwionośnym tworzy się skrzep krwi (skrzeplina), co może prowadzić do częściowego lub całkowitego zablokowania przepływu krwi. Stan ten może wystąpić w dowolnej części ciała, ale najczęściej występuje w kończynach dolnych. Zakrzepica może mieć poważne konsekwencje, w tym zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną, a nawet śmierć. Czynnikami ryzyka zakrzepicy są na przykład palenie tytoniu, otyłość, długotrwałe siedzenie lub leżenie, pewne predyspozycje genetyczne, podeszły wiek, ciąża i stosowanie niektórych leków.

Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu zakrzepicy. Dieta bogata w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze może pomóc w utrzymaniu zdrowego krążenia i zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi. I odwrotnie, dieta bogata w tłuszcze nasycone, tłuszcze trans i cholesterol może zwiększać ryzyko zakrzepicy poprzez zwiększenie poziomu „złego” cholesterolu LDL i obniżenie poziomu „dobrego” cholesterolu HDL. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie, które pomaga utrzymać rozrzedzenie krwi, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów.

Witam, chciałbym się dowiedzieć, jaki wpływ może mieć astaksantyna na zakrzepicę, jeśli w ogóle? Dziękuję

Astaksantyna jest silnym przeciwutleniaczem, w związku z procesami prozakrzepowymi – podobnie jak inne substancje przeciwutleniające – wykazuje znaczące działanie przeciwzapalne, tj. wpływa nie tylko na powstawanie skrzeplin, ale także na ich zachowanie. W tym kierunku warto go użyć lub ogólnie rzecz biorąc, staraj się zwiększać potencjał antyoksydacyjny poprzez przyjmowanie jak najszerszego spektrum przeciwutleniaczy, wykorzystując ich synergistyczne działanie.