Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Zabieg oczyszczający

Zabieg oczyszczający to proces, którego celem jest usunięcie toksyn i szkodliwych substancji z organizmu w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Proces ten może obejmować różne metody, m.in. zmianę diety, stosowanie specjalnych suplementów diety, kąpiele detoksykujące czy sauny. Zabiegi oczyszczające są często zalecane jako część holistycznego podejścia do zdrowia i dobrego samopoczucia, które obejmuje również ćwiczenia, medytację i inne techniki poprawiające zdrowie fizyczne i psychiczne.

Pod względem odżywczym oczyszczanie często koncentruje się na spożywaniu pokarmów bogatych w przeciwutleniacze i błonnik, takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe. Te pokarmy mogą wspomóc zdrowy układ trawienny i pomóc organizmowi w naturalny sposób pozbyć się toksyn. Jednocześnie zaleca się ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie pokarmów mogących obciążać organizm, takich jak alkohol, kofeina, żywność przetworzona i cukier.

Witam, ciekawi mnie Wasza opinia na temat krótkiego, kilkutygodniowego kursu oczyszczającego na diecie surowej na początek wiosny. Czy myślicie, że mają właściwości lecznicze i oczyszczające? A może rozsądniej jest mieć taki dzień raz w tygodniu? Dziękuję.

Zawsze rozsądne jest radzenie sobie z tymi manipulacjami dietetycznymi w kontekście konkretnej sytuacji. Jeśli dana osoba przez dłuższy czas przestrzega podstawowych zasad racjonalnego odżywiania, to zazwyczaj nie ma wewnętrznej potrzeby pracy z technikami detoksykacyjnymi, a nawet nie są one szczególnie potrzebne. W sytuacji długotrwałego spożywania konwencjonalnej (zachodniej) żywności sytuacja jest już inna, w zasadzie warto spróbować popracować z różnymi zabiegami oczyszczającymi. Z punktu widzenia naturalności mają one największy sens właśnie wiosną, zwykle sprawdzają się w tym przypadku podejścia alternatywne (TČM, Áyurveda). Teoretycznie wegetarianizm wydaje się być rozwiązaniem mającym sens na krótką metę, jednak przy jego praktykowaniu należy zachować ostrożność – największym ryzykiem jest znaczny wzrost spożycia błonnika, niepodgrzewanej żywności, a co za tym idzie, także substancji antyżywieniowych. Nawet krótkotrwałe obchodzenie się z produktem może stanowić zagrożenie dla zdrowia osób bardziej wrażliwych (uszkodzenie błony śluzowej jelit itp.). Rozsądne jest regularne przeprowadzanie zabiegów oczyszczających, najlepiej zacząć od systemu raz w tygodniu, uważam, że rozsądniejsza jest post częściowy (np. z wyciskanych soków) - ale to taka ogólna wskazówka, zawsze warto podejść do detoksu indywidualnie (należy wziąć pod uwagę sytuację zdrowotną i potencjalne ryzyko takiego zabiegu).