Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Wprowadzenie żywności uzupełniającej

Wprowadzenie pokarmów stałych to ważny krok w życiu każdego dziecka, który zwykle następuje pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia. Proces ten oznacza stopniowe przechodzenie od wyłącznego karmienia piersią lub karmienia mlekiem modyfikowanym dla niemowląt do spożywania pokarmów stałych. Wprowadzanie pokarmów uzupełniających jest kluczem do dalszego rozwoju dziecka, ponieważ pomaga mu rozwijać zdolności motoryczne, uczy się nowych smaków i tekstur, a jednocześnie stopniowo przygotowuje do spożywania zwykłych, rodzinnych posiłków.

Z punktu widzenia zdrowia i żywienia wprowadzenie żywności uzupełniającej jest konieczne, aby zapewnić wystarczającą ilość składników odżywczych, których same odżywki dla niemowląt lub mleko matki nie są już w stanie pokryć. Dotyczy to w szczególności żelaza, cynku i witamin z grupy B. Ważne jest także stopniowe wprowadzanie różnych rodzajów żywności, aby dziecko nauczyło się akceptować odmienne smaki i unikało ewentualnego rozwoju alergii. Wprowadzając pokarmy uzupełniające należy zachować ostrożność i monitorować reakcje dziecka, aby w porę wykryć ewentualne alergie lub nietolerancje pokarmowe.

Witam, chcę zapytać o wprowadzenie pierwszych pokarmów uzupełniających. Ogólna rekomendacja (którą również podajesz na tej stronie) to przejście na potrawy mięsne i roślinne po dodatkach warzywnych (w pierwszym miesiącu przyrostu masy ciała). Mięso z częstotliwością 6 razy w tygodniu, raz zastąpić żółtkiem. Ponieważ jesteśmy teraz w okresie pierwszych pokarmów uzupełniających, cały czas zadaję sobie pytanie, czy jest to odpowiedni model pod względem trawienia, z drugiej strony zastanawiam się, czy zmniejszając proporcję mięsa dziecku nie zabraknie składników odżywczych i minerałów dla rozwoju (warzywa to przecież kiepski pokarm, który nie zastąpi mleka matki). I czy bezpieczne jest utrzymywanie diety wegetariańskiej nawet małych dzieci? Dziękuję

Zalecenia te są powszechnie obowiązujące, stanowią standard we współczesnym żywieniu. Jeśli oceniać takie regularne spożywanie mięsa pod kątem trudności w trawieniu, jasne jest, że nie będzie to wzór doskonałości. W ramach przejścia na żywność stałą bezwzględnie konieczne jest zapewnienie wystarczającej ilości kluczowych składników odżywczych, w jak najlepszej formie biologicznie użytecznej, a ponadto w formie „bezpiecznej” (żywność nie powinna być ryzykowna w związku z nietolerancjami i alergiami pokarmowymi, a jednocześnie układ pokarmowy powinien bez większych trudności poradzić sobie z przewodem pokarmowym malucha). Wymagania te są zatem znacznie ważniejsze niż współczynnik strawności. Faktem jest, że pod pojęciem „mięso” kryje się nie tylko stosunkowo niewielka część mięsa pochodzącego od zwierząt stałocieplnych, ale także możliwość stosowania bulionów mięsno-kostnych, które są znacznie łatwiej strawne (pod warunkiem, że zawierają wystarczająca ilość białka). Stosowanie wegetarianizmu na tym etapie rozwoju dziecka jest bardzo ryzykowne zarówno pod względem żywieniowym, jak i zdrowotnym, dlatego należy zachować ostrożność przy tego typu eksperymentach. Jeśli zmniejszysz proporcje mięsa lub jego częstotliwość, może się zdarzyć, że nie zapewnisz dziecku niezbędnej ilości składników odżywczych. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że jest to model dietetyczny, nie jest warunkiem ślepe podążanie za nim (z drugiej strony ciężko będzie Ci szukać sposobu bardziej optymalnego pod względem odżywczym).