Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Sukraloza

Sukraloza to sztuczny słodzik, który jest 600 razy słodszy od cukru. Jest to niskokaloryczna alternatywa dla cukru, często stosowana w przemyśle spożywczym, zwłaszcza w produktach niskokalorycznych i „dietetycznych”. Sukraloza jest stabilna w wysokich temperaturach, co oznacza, że można ją stosować do gotowania i pieczenia.

Z punktu widzenia zdrowia i wartości odżywczych sukraloza jest ogólnie uważana za bezpieczną do spożycia. Niektóre badania sugerują, że może ona mieć negatywny wpływ na mikroflorę jelitową, jednak większość badań pokazuje, że sukraloza nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Należy pamiętać, że chociaż sukraloza może pomóc w zmniejszeniu spożycia kalorii, nie powinna zastępować zdrowej, zbilansowanej diety.

Witam, bardzo proszę o badanie z maja tego roku dotyczące 6-octanu sukralozy i jego wpływu na zdrowie. Czy uważasz, że to istotne? Wiele osób (ekspertów) to kwestionuje, ale dla mnie ma to sens. Dziękuję.

Badanie to wykazało, że 6-octan sukralozy, który powstaje w wyniku rozkładu sukralozy (E955), jest genotoksyczny (tj. rozkłada DNA w komórkach). Jest to oczywiście dość poważne ustalenie, jednak problem z trafnością wyników badań polega na tym, że badania przeprowadzono in vitro, czyli w probówce. Ponieważ środowisko to nie odzwierciedla rzeczywistych warunków życia organizmu, wyniki takich badań są zawsze kwestionowane, w nauce w zasadzie nie da się zrobić inaczej. Standardową procedurą w podobnych sytuacjach jest konieczność przeniesienia badań na platformę in vivo, czyli na organizm żywy, najlepiej ludzki. Dopiero wtedy możliwe będzie zinterpretowanie wyników jako „prawdziwych”, czyli odzwierciedlających rzeczywistość. Wiele podobnych badań dotyczy sztucznych słodzików i całej gamy innych dodatków powszechnie stosowanych w przemyśle spożywczym. Pomimo tego, że badania naukowe cały czas trwają, przeciętny konsument powinien zachować ostrożność w stosunku do tych substancji – nigdy nie wiemy, jaki wpływ będą miały na nasze zdrowie w kontekście długotrwałego spożycia.