Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Stan przedcukrzycowy

Stan przedcukrzycowy to stan chorobowy, w którym poziom cukru we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie na tyle wysoki, aby można go było rozpoznać jako cukrzycę. Jest to sygnał ostrzegawczy wskazujący, że u danej osoby występuje zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wcześnie rozpoznany stan przedcukrzycowy i podjęte działania mające na celu jego kontrolę, pozwalają spowolnić lub nawet zatrzymać rozwój cukrzycy.

Z punktu widzenia żywienia ważne jest, aby osoby ze stanem przedcukrzycowym przestrzegały planu zdrowego odżywiania. Oznacza to ograniczenie żywności bogatej w cukier i tłuszcz oraz zwiększenie spożycia owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i białka. Regularne ćwiczenia i utrzymanie prawidłowej masy ciała są również kluczem do kontrolowania poziomu cukru we krwi i zapobiegania cukrzycy.

Witam, chciałbym zapytać o związek pomiędzy spożywaniem zastępczych słodzików a kawą. Czy można założyć, że szczyt glikemiczny będzie wzrastał wraz z kofeiną ze względu na szybszą absorpcję pomimo jej niższego indeksu glikemicznego? Czy zatem rozsądne jest ograniczanie kawy u klientów ze stanem przedcukrzycowym, pomimo jej zalet, aby w szybszym czasie ograniczyć obciążenie trzustki i normalizować wartość hemoglobiny glikowanej, czyli cukru trzymiesięcznego?

Jeśli są to niskokaloryczne substytuty słodzików (a praktycznie wszystkie takie są), nie ma ryzyka nieproporcjonalnego wzrostu poziomu glukozy we krwi nawet w połączeniu z kawą. Czy kawa jest korzystna dla zdrowia jest kwestią dyskusyjną, gdyż prezentowane na jej temat korzyści zdrowotne dotyczą głównie zdrowej populacji, a jednocześnie u osób z zaburzeniami metabolicznymi wykazano, że jej skutki uboczne w dużym stopniu wpływają na zdrowie. większym stopniu. Ponadto należy wziąć pod uwagę indywidualność jednostki, ponieważ metabolizm kofeiny jest kontrolowany przede wszystkim przez genetykę, od której zależy ogólny wpływ spożycia kawy na każdego z nas. W przypadku diabetyków nie jestem zwolennikiem stosowania zastępczych słodzików nie tylko dlatego, że są one niepotrzebne (= słodziki nie są konieczne), ale także dlatego, że same w sobie przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Jeśli chcesz zrobić wyjątek, sięgnij po źródła inuliny (np. syrop z cykorii), która działa również jako prebiotyk.