Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Spożycie kalorii

Spożycie kalorii to ilość energii, jaką organizm otrzymuje z pożywienia i napojów, które spożywamy w ciągu dnia. Energia ta jest niezbędna do funkcjonowania podstawowych funkcji organizmu, takich jak oddychanie, trawienie i utrzymywanie temperatury ciała, a także do aktywności fizycznej. Monitorowanie spożycia kalorii jest szczególnie ważne dla kontroli masy ciała. Zbyt duża ilość kalorii może prowadzić do przyrostu masy ciała i powiązanych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca i choroby układu krążenia. I odwrotnie, zbyt mało kalorii może prowadzić do niedożywienia, utraty masy mięśniowej i innych problemów zdrowotnych.

Witam Mistrzu, proszę o poradę jak postępować w przypadku redukcji masy ciała u klientów chorobliwie otyłych. Moja przyjaciółka wielokrotnie próbuje schudnąć. W tej chwili ma mniej więcej następujące parametry - waga: 140 kg, wzrost: 170 cm, wiek: 34. Nie bierze leków, nie jest niczym leczony. Obecnie na urlopie rodzicielskim, mimo dużej wagi, jest dość aktywna, 2 razy w tygodniu zumba 90 min, 2 razy w tygodniu pilates, spacery z córką. W ciągu ostatniego roku dwukrotnie korzystała z usług dietetyków, gdy jej dzienne spożycie kalorii wynosiło dla jednej osoby 1700 kcal, a drugiej 1800 kcal. Nie mogła utrzymać reżimu (w obu przypadkach) dłużej niż miesiąc. Według niej była głodna, miała ogromną ochotę na słodycze i była zmęczona. Mimo mojego praktycznie zerowego doświadczenia, spożycie 1700-1800 kcal/dzień wydaje mi się w tym przypadku strasznie niskie. Osobiście niestety mam wrażenie, że celem tych konsultantów było raczej to, aby klientka uzyskała jak największą utratę wagi/widoczne rezultaty w czasie, który z nimi spędziła. A może się mylę i właśnie dla bardzo otyłych klientów taki niski dochód jest w porządku? Dziękuję za radę. Na koniec mojego pytania chciałbym podziękować za naprawdę znakomity kurs - Konsultant ds. żywienia i suplementacji. Kurs nie ma sobie równych, zarówno pod względem merytorycznym, jak i podejścia do kursantów. Jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego.

Spożycie energii w przedziale 1700-1800 kcal przy masie ciała 140 kg może wydawać się zbyt niskie, ale nie oznacza to, że dieta jest źle ułożona. Ustalając bilans energetyczny, należy opierać się przede wszystkim na zmierzonych wartościach podstawowej przemiany materii (BMR), proporcji masy mięśniowej oraz poziomie aktywności fizycznej. Nie jest do końca idealnie, aby spożycie energii spadało poniżej wartości BMR, ale w praktyce możliwe jest wprowadzenie takich diet w krótkim okresie, przynosi to same sukcesy. Kluczem jest ustawienie odpowiednich proporcji makroskładników, warunkiem jest odpowiednia ilość białka (w takich sytuacjach nie należy się obawiać nieco powyżej średniej w przedziale 20-25% całkowitego spożycia energii, gdyż przy niższym spożyciu energii potrzeba w celu wsparcia aktywności metabolizmu mięśni i jednocześnie zwiększenia stopnia nasycenia). Ze względu na konieczność unikania niepotrzebnych wahań poziomu cukru we krwi, skup się na preferowaniu źródeł węglowodanów złożonych (najlepiej w postaci pełnych ziaren, unikając jednocześnie produktów mącznych). Na koniec zwiększ spożycie błonnika (głównie pochodzącego z roślin strączkowych i warzyw), który zwiększa stopień sytości. Jeśli klient przejdzie z diety powodującej przyrost masy ciała na dietę redukcyjną, naturalnym jest, że będzie się zmagał z uczuciem głodu i wahaniami poziomu cukru we krwi, tego nigdy całkowicie nie da się uniknąć. To podstawowe ramy, z którymi można pracować w takich sytuacjach. Choć nie ma 100% gwarancji, że zadziała na każdego, to w przypadku niektórych zaburzeń metabolicznych powodujących przyrost masy ciała (dysfunkcja tarczycy itp.) konieczne jest dostosowanie diety do indywidualności danej osoby.