Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Sól himalajska

Sól himalajska to rodzaj soli wydobywanej w pakistańskiej części pasma górskiego Himalajów. Znana jest ze swojego różowego koloru, który uzyskuje dzięki wyższej zawartości żelaza.

Witam, czy jest duża różnica pomiędzy stosowaniem soli klasycznej a innymi rodzajami soli pod względem zawartości sodu i innych minerałów? O soli himalajskiej pisałeś już tutaj, a co z innymi rodzajami soli? Czy są takie, których należy unikać? (oczywiście mam na myśli osobę zdrową).

Różnica między nimi jest, w odniesieniu do zawartości sodu, ale nie zawrotna. Z żywieniowego punktu widzenia kluczową rolę odgrywa tutaj ilość innych składników mineralnych (najczęściej = żelazo w największej ilości, następnie mangan, a w produktach wzbogacanych także większa ilość jodu i fluoru). Z tego punktu widzenia prawdą jest, że sól jest kluczowym źródłem sodu, dlatego też konieczne jest korygowanie jej ilości w codziennej diecie. Na pierwszy rzut oka sole zawierające na przykład żelazo (zwykle sól lawowa, która jest znaczącym źródłem żelaza) wydają się bardziej korzystne, ale „trudność” z nimi polega na tym, że są one pochodzenia nieorganicznego (tj. niezbyt dobrze biologicznie nadający się do użytku). Standardem w ostatnich kilkudziesięciu latach w naszych warunkach śródlądowych jest sól jodowana ze względu na konieczność zwiększenia spożycia jodu niedoborowego ze względu na pracę tarczycy. Jednak dodatek jodu praktycznie nie ma wpływu na ilość sodu, gdyż sód jest makroelementem, natomiast jod oblicza się w mikrogramach.