Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Soczewica

Soczewica to rodzaj roślin strączkowych, który jest znany na całym świecie i jest składnikiem wielu kuchni. Pochodzi z Bliskiego Wschodu i jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Jest szczególnie popularna w kuchni indyjskiej, śródziemnomorskiej i bliskowschodniej, gdzie stanowi podstawę wielu tradycyjnych potraw.
Soczewica jest ważnym źródłem błonnika, żelaza i wielu innych witamin i minerałów. Wysoka zawartość białka sprawia, że jest to doskonała alternatywa dla mięsa dla wegetarian i wegan.

Zastanawiam się, dlaczego nie zaleca się spożywania jajek w połączeniu z roślinami strączkowymi, np. soczewicą. Czytałam też, że jajka nie nadają się do pieczenia ze względu na utlenianie cholesterolu, prawda?

Zalecenie, aby nie smażyć jajka, opiera się na fakcie, że w wysokich temperaturach utlenia się ono, co może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Jajka są bogatym źródłem cholesterolu (przeciętnie zawierają pełną zalecaną dzienną dawkę), ich spożycie w większych ilościach teoretycznie mogłoby mieć negatywny wpływ na metabolizm tłuszczów we krwi. Nawet to jest względne, bo zdrowie jednostki wchodzi w skład całego procesu, obejmującego zapewnienie wystarczających zdolności antyoksydacyjnych i dostarczenie substancji mających największy wpływ na metabolizm cholesterolu (np. kompleksy fosfolipidowe, wchodzące w skład lecytyny itp.). Połączenie roślin strączkowych i jajek jest de facto niepotrzebne i jednocześnie uciążliwe, gdyż oba pokarmy są niezwykle bogatym źródłem białka, co sprawia, że takie danie jest bardzo wymagające do strawienia. Należy zwrócić uwagę, że jest to specyficzna cecha kuchni czeskiej, natomiast narody, w których rośliny strączkowe stanowią integralną część swojej kultury (Indie, Meksyk...) traktują tę grupę żywności w zupełnie inny sposób.