Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Skrobia ziemniaczana

Skrobia ziemniaczana to naturalny polisacharyd otrzymywany z ziemniaków. Jest bezglutenowy i lekkostrawny. Ma działanie prebiotyczne, tj. wspomaga rozwój pożytecznych bakterii w jelitach, które pomagają w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego. Skrobia ziemniaczana może pomóc regulować poziom cukru we krwi i sprzyjać uczucie sytości, co może być pomocne dla osób próbujących schudnąć lub utrzymać prawidłową masę ciała.

Witam Panie Jelínek, do zagęszczenia używam skrobi z tapioki lub robię dla syna budyń z perełkami tapioki twierdząc, że jest to skrobia dobra na jelita. W internecie piszą, że zawiera skrobię oporną, a gdzieś, że nie ma jej w wyniku przetwarzania. Czy więc lepiej stosować skrobię ziemniaczaną, jeśli chcę wspierać bakterie jelitowe? I czy prawdą jest, że jeśli ugotujemy płatki owsiane, ryż lub ziemniaki i ostudzimy je, a następnie spożyjemy na zimno, zwiększy się spożycie skrobi opornej? Aplikacja ZOF mi tego nie oblicza, więc czy bezpieczniej jest używać skrobi ziemniaczanej czy soku z surowych ziemniaków? Dziękuję za odpowiedź

Skrobia z tapioki zawiera minimum skrobi opornej ze względu na obróbkę technologiczną surowca. Jeśli zależy Ci na prebiotycznym działaniu diety, stosuj skrobię ziemniaczaną (absolutnie najlepszy jest tłoczony sok ziemniaczany) lub skup się na złożoności w wyborze pokarmów bogatych w błonnik. Obróbka cieplna zmienia strukturę skrobi, po schłodzeniu żywności zawartość skrobi opornej jest zawsze wyższa. W tym sensie korzystniejsze jest spożywanie potraw poddanych obróbce cieplnej na zimno, choć w praktyce zasada ta stosowana jest bardzo sporadycznie. Z tego też powodu do aplikacji ZOF nie włączyliśmy nawet funkcji obliczania skrobi opornej w odniesieniu do obróbki cieplnej żywności, nie ma ona szerszego zastosowania praktycznego.