Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Prolaktyna

Prolaktyna to hormon wytwarzany w przedniej części przysadki mózgowej – małego gruczołu zlokalizowanego w dolnej części mózgu. Hormon ten odgrywa kluczową rolę w zdrowiu reprodukcyjnym obu płci. U kobiet stymuluje wzrost tkanki piersi i produkcję mleka. U mężczyzn wysoki poziom prolaktyny może prowadzić do problemów z płodnością i funkcjami seksualnymi.

Z żywieniowego punktu widzenia należy pamiętać, że niektóre produkty spożywcze i suplementy diety mogą wpływać na poziom prolaktyny w organizmie. Na przykład niektóre badania sugerują, że wysokie spożycie białka może obniżyć poziom prolaktyny. I odwrotnie, niektóre zioła i suplementy, takie jak chmiel lub vitex, mogą stymulować produkcję prolaktyny. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w sprawie wszelkich zmian w diecie lub stosowaniu suplementów, zwłaszcza jeśli masz problemy z poziomem prolaktyny.

Witam, jakie suplementy diety polecilibyście wegetariance na obniżenie poziomu prolaktyny we krwi? Jego wysoką wartość ustalono na podstawie badań laboratoryjnych. Ma bardzo nieregularny i długi cykl menstruacyjny, który chciałaby wyprostować. Póki co poleciłam jej drmek, maca i gingko biloba. Czy to właściwy wybór? Czy warto je łączyć, czy lepiej stosować osobno? I czy jest sens próbować wpływać na kondycję np. zwiększając w diecie soję? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Zaburzenia regulacji hormonalnej są trudne do skorygowania poprzez modyfikację diety i suplementację. Są sytuacje, w których mogą znacząco pomóc, ale bez znalezienia przyczyny problemu prawdopodobieństwo sukcesu znacznie spada. Wzrost produkcji prolaktyny może być również spowodowany stresem lub głodem. Często zdarza się, że wegetarianie nie przestrzegający wartości odżywczych swojej diety mają znaczny deficyt energetyczny, co może być powiązane. Należy jednak traktować to jako teoretyczne spekulacje, ponieważ stosowanie antykoncepcji, leków psychotropowych, leków przeciwnadciśnieniowych również przyczynia się do wzrostu poziomu prolaktyny, ma to miejsce w przypadku nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej lub niektórych chorób nowotworowych. Zwiększone spożycie soi zwiększy spożycie fitoestrogenów – jeśli przyczyną schorzenia jest zwiększona produkcja estrogenów, większe spożycie fitoestrogenów może działać antyestrogenowo. Z drugiej strony ogólnie prawdą jest, że wegetarianie spożywają stosunkowo wystarczającą ilość fitoestrogenów w porównaniu z populacją wszystkożerną. Suplementacja drmku ma sens, inne wymienione suplementy nie zaszkodzą Ci.