Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Orzechy nerkowca

Orzechy nerkowca to owoce zachodniego drzewa nerkowego, pochodzą z tropikalnych rejonów Brazylii. Są ważnym źródłem witaminy E, witaminy B6, magnezu, wapnia i cynku. Zawierają interesującą ilość białka i błonnika. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nienasyconych mogą przyczyniać się do zdrowia serca i naczyń krwionośnych, obniżając poziom cholesterolu LDL (złego) i zwiększając poziom cholesterolu HDL (dobrego).

Witam, Panie Jelínek, Niedawno uczestniczyłem w wykładzie i wykładowca zwrócił uwagę na orzechy w ogóle, że maksymalnie można je spożywać dwie garści tygodniowo, gdyż zawierają one więcej kwasów omega 6 niż omega 3. Dlatego częste ich spożywanie może sprzyjać stanom zapalnym w organizmie . Osobiście spożywam około garści orzechów dziennie, przeważnie namoczonych. Czy robię coś złego? Czy rzeczywiście stosunek omega 6 do 3 jest niekorzystny dla wszystkich orzechów? Na lekcjach opisujesz to tylko dla orzechów laskowych, gdzie ta informacja się potwierdza, ale czy tak samo jest w przypadku innych orzechów? Kolejne pytanie dotyczące orzechów nerkowca. Skąd mam wiedzieć, że są świeże, a nie utlenione? Czy możliwe pleśnie są w ogóle widoczne gołym okiem? Czy masz jakieś wskazówki, gdzie kupić wysokiej jakości orzechy? Dziękuję za odpowiedź.

Nie ma mowy, żebyś popełnił błąd. Faktem jest, że orzechy zawierają średnio dużą ilość tłuszczów omega-6, co jest niekorzystne w stosunku do omega-3, ale jest to informacja wyrwana z kontekstu. Kluczem jest kontrolowanie proporcji o3 i o6 w koncepcji diety całodziennej, gdzie od każdego z nas zależy, jaką drogą pójdzie w postaci preferencji co do poszczególnych grup pokarmowych. Stan zaawansowanego utlenienia orzechów nerkowca można rozpoznać przede wszystkim po ich kolorze – wraz ze wzrostem stopnia utlenienia zmienia się on w kierunku żółtego. Pleśń można zazwyczaj rozpoznać gołym okiem – są one koloru białego, szarego lub czarnego. Kupuj orzechy najlepiej zważone, a nie pakowane, gdzie nie masz miejsca, aby wizualnie ocenić ich jakość.