Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Mikroorganizmy

Mikroorganizmy to małe, jednokomórkowe organizmy, które na ogół są zbyt małe, aby można je było zobaczyć gołym okiem. Należą do nich bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki oraz niektóre rodzaje glonów i grzybów. W kontekście zdrowia i żywienia kluczową rolę odgrywają mikroorganizmy. Niektóre mikroorganizmy mogą powodować choroby, inne zaś są niezbędne dla naszego zdrowia. Na przykład niektóre bakterie w naszych jelitach pomagają trawić żywność, wytwarzać witaminy i chronić nas przed szkodliwymi drobnoustrojami.

W żywieniu mikroorganizmy są niezbędne w procesach fermentacji stosowanych w produkcji żywności, takiej jak jogurt, ser, kwas chlebowy, piwo, wino i chleb. Te sfermentowane pokarmy są bogate w probiotyki, czyli żywe mikroorganizmy, które spożywane w odpowiedniej ilości zapewniają gospodarzowi korzyści zdrowotne. Probiotyki mogą pomóc poprawić trawienie, wzmocnić układ odpornościowy, a nawet zmniejszyć ryzyko niektórych chorób przewlekłych.

Dzień dobry, interesuje mnie wzmianka o witaminie B12 w artykule redakcyjnym Digestive Anatomy, gdzie w jelicie grubym wspomniano, że mikroorganizmy wytwarzają niektóre witaminy (B12 i K). Czy dzieje się to w momencie, gdy nie wchłaniamy już witaminy B12? Czy zatem w przypadku weganizmu jego suplementacja jest konieczna? Dziękuję

Chociaż mikroflora jelitowa może wytwarzać analogi witaminy B12, problemem jest ich wykorzystanie i miejsce pochodzenia. Aby witamina B12 mogła się wchłonąć, musi zostać związana z czynnikiem wewnętrznym (=glikoproteiną wytwarzaną w żołądku), dzięki czemu B12 wchłania się przez błonę śluzową jelita cienkiego. Z tych powodów przedstawiono potrzebę wspomagającej suplementacji u osób unikających spożywania pokarmów pochodzenia zwierzęcego.