Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Leki immunosupresyjne

Leki immunosupresyjne to leki hamujące lub zmniejszające siłę układu odpornościowego organizmu. Często stosuje się je w leczeniu chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń, a także mogą stanowić część leczenia niektórych rodzajów nowotworów. Leki immunosupresyjne stosują zawsze osoby po przeszczepieniu narządu ze względu na konieczność wytłumienia reakcji immunologicznych i zapobieżenia odrzuceniu przez nie przyjęcia nowego narządu.
W trakcie leczenia immunosupresyjnego ważne jest, aby wszelkie zmiany w diecie lub stosowaniu suplementów diety konsultować z lekarzem, aby uniknąć ewentualnych interakcji leków.

Witam, czy żeń-szeń lub inne adaptogeny można stosować w leczeniu chorób autoimmunologicznych? Zakładam, że prawdopodobnie nie wtedy, gdy stosuje się leki immunosupresyjne, ale jeśli choroba utrzymuje się w remisji, a dana osoba nie bierze leków? Dziękuję

To złożony temat. Wybierając fitoterapię, zawsze zależy od tego, jaką chorobę autoimmunologiczną chcesz leczyć, w zależności od tego, która tkanka lub grupa komórek jest dotknięta: - skóra i błony śluzowe (toczeń, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry), - stawy i chrząstki (reumatoidalne zapalenie stawów), - układ pokarmowy (choroba Leśniowskiego-Crohna), - gruczoły wydzielania wewnętrznego (cukrzyca autoimmunologiczna, choroba Hashimoto), - układ nerwowy (miastenia, stwardnienie rozsiane). Ponieważ procesy autoimmunologiczne prowadzą do rozwoju stanu zapalnego, konieczne jest również rozważenie, czy zioło powinno pełnić bardziej funkcję immunosupresyjną czy przeciwzapalną. Adaptogeny nie są na tyle immunosupresyjne, aby same zatrzymać proces autoimmunologiczny, dlatego medycyna alternatywna często z nimi współpracuje. W naszych warunkach najczęściej stosuje się dziurawiec zwyczajny i żeń-szeń prawdziwy (także jako uzupełnienie zwykłych leków), które można również łączyć.