Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Lecytyna

Lecytyna to substancja tłuszczowa występująca naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak jajka, soja, nasiona słonecznika czy ryby. Jest niezbędnym składnikiem błon komórkowych i odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biologicznych zachodzących w organizmie. Lecytyna jest również ważna dla metabolizmu tłuszczów, ponieważ pomaga w ich rozpadzie i transporcie w organizmie.

Pod względem żywieniowym i zdrowotnym lecytyna jest ceniona ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne. Może pomóc poprawić funkcjonowanie mózgu, wesprzeć zdrowie serca i wątroby, poprawić trawienie i promować zdrową utratę wagi. Lecytyna jest również często stosowana jako suplement diety wspierający zdrowie układu nerwowego oraz poprawiający pamięć i koncentrację.

Witam, w rozdziale o lecytynie wspominacie między innymi, że pomaga ona rozpuścić niechciane złogi tłuszczu i cholesterolu. Czy to oznacza, że wbrew zapewnieniom medycyny klasycznej lecytyna i być może inne substancje mogą przyczynić się do zmniejszenia „zatykania” naczyń przez blaszki miażdżycowe? Dziękuję za Twoją odpowiedź

To temat nieco bardziej skomplikowany, gdyż na procesy miażdżycowe wpływa wiele czynników, ale jednocześnie nie wiadomo, czy jakakolwiek substancja w sposób przezroczysty usuwałaby złogi miażdżycowe z naczyń krwionośnych. Medycyna ortodoksyjna wciąż żyje w niewoli przekonań, że dieta nie ma wpływu na usuwanie już powstałych blaszek miażdżycowych, a jednocześnie twierdzi, że stan miażdżycy jest nieodwracalny. Przekonanie to opiera się na założeniu, że nie ma wystarczających dowodów, aby faktycznie to potwierdzić, co w zasadzie jest w porządku w dziedzinach rządzących się zasadami współczesnej nauki. Medycyna nie zmieni swojego podejścia, dopóki nie zostaną przeprowadzone wystarczające badania, które ostatecznie dostarczą jednoznacznych dowodów. Z cząstkowych badań wiemy, że nie tylko lecytyna (lub wchodzące w jej skład kompleksy fosfolipidowe) pozytywnie wpływa na przebieg miażdżycy, ale także rozpuszczalne formy błonnika, przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3 (a dokładniej O3 :O6), proporcje białek w diecie wraz z ich strukturą, (ujemny) bilans energetyczny, post... Przeważa opinia, że dla uzyskania zamierzonego efektu najważniejsza jest długoterminowa praca ze wszystkimi czynnikami, tj. holistyczne podejście do żywienia.

Witam, mam pytanie dotyczące interakcji lecytyny jako suplementu diety dla kobiety, której przepisano TAMOXIFEN przez 5 lat po leczeniu onkologicznym. Czy warto dodać lecytynę? Czy warto stosować go regularnie po zaprzestaniu stosowania TAMOKSYFENU? Dziękuję.

Biorąc pod uwagę stężenie substancji aktywnych, suplementacja lecytyną nie powinna powodować skutków ubocznych (=proestrogenowych) podczas stosowania Tamoksyfenu, zatem powinna być bezpieczna. To samo dotyczy okresu po zakończeniu konwencjonalnego leczenia – pod warunkiem przestrzegania standardowych zalecanych (= nieterapeutycznych) dawek lecytyny.