Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Konserwy

Konserwy to żywność, która została poddana procesowi konserwacji w celu przedłużenia jej przydatności do spożycia i zachowania wartości odżywczych. Proces ten może obejmować różne metody, takie jak obróbka cieplna, suszenie, zamrażanie, marynowanie, solenie czy dodatek konserwantów. Konserwy mogą być atrakcyjne pod względem odżywczym, ponieważ procesy konserwowania często pozwalają zachować większość witamin i minerałów, ale mogą również zawierać duże ilości soli, cukru lub innych szkodliwych dla zdrowia konserwantów w nadmiarze. Dlatego ważne jest, aby czytać etykiety i wybierać produkty o niskiej zawartości soli i cukru, a bogate w błonnik i inne składniki odżywcze.

Witam, chciałbym zapytać o sól ukrytą w konserwach, a konkretnie w kukurydzy. Przeczytałem etykietę. Sól zazwyczaj zawarta jest bezpośrednio w kukurydzy lub można ją przynajmniej częściowo wypłukać poprzez płukanie. Dziękuję

Część soli zawartej w tych produktach zostaje wchłonięta przez żywność, dlatego należy wziąć pod uwagę, że nawet dokładne czyszczenie produktu nie usunie wszystkiego. Jeśli jednak w skład takiej konserwy wchodzi woda, to znaczna część soli jest w niej rozpuszczona – spożywając samą żywność (bez płynu) nie zawsze trzeba spożywać taką ilość soli, jaka jest podana na etykiecie.