Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Kazeina A1

Kazeina A1 to rodzaj białka występujący w niektórych rodzajach mleka (zwłaszcza mleku krowim). W organizmie rozkłada się na beta-kazomorfinę-7, która jest peptydem opioidowym, który może powodować reakcje zapalne i niektóre problemy zdrowotne, z których najczęstsze to alergie, nietolerancja laktozy, stany zapalne jelit, choroby autoimmunologiczne lub choroby serca .
Nie wszystkie rodzaje mleka zawierają kazeinę A1. Przykładowo mleko owiec, kóz, bawołów i niektórych ras krów zawiera kazeinę A2, która nie jest związana z występowaniem wspomnianych problemów zdrowotnych.

Witam, niedługo będziemy wprowadzać produkty mleczne, więc mam pytanie. Sami zwracamy szczególną uwagę na pochodzenie tych produktów, używamy wyłącznie produktów z kazeiną A2 (dżersej, koza, owca), które nam odpowiadają. Dlatego też chciałabym wiedzieć, czy właściwe jest dodawanie konwencjonalnych produktów zawierających kazeinę A1 w sposób ukierunkowany na malucha? Czy gdyby nie zetknął się z tego typu nabiałem, nie miałby problemów z jego późniejszym spożyciem, co z pewnością jest nieuniknione? Przez produkty konwencjonalne mam na myśli także jogurty wysokiej jakości, zaczynając od jakości BIO Hollandie. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jeśli spróbujesz zwrócić szczególną uwagę na te różnice w przypadku produktów mlecznych, jest to oczywiście ważne, ponieważ spektrum udowodnionych negatywnych skutków zdrowotnych długotrwałego spożywania źródeł kazeiny A1 jest dość szerokie. Dotyczą one głównie problemów chronicznych, co teoretycznie oznacza, że przy sporadycznym włączaniu zasobów A1 nie powinno być poważnych problemów. Ale to nie jest pewne, w zasadzie uzyskasz to jedynie poprzez samą praktykę, kiedy przeprowadzisz ten „eksperyment”. Jednocześnie faktem jest, że staranne unikanie wszystkiego, co obecnie nazywamy „niezdrowym”, nie jest do końca słuszne w rozwoju dziecka, gdyż uniemożliwia zdobycie doświadczeń, na podstawie których kształtuje się organizm . Jest to w pewnym sensie pewna forma skrajności, za pomocą której nie ochronimy dziecka w sensie absolutnym, dlatego rozsądne jest podejście do żywienia w sposób liberalny.