Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Karnityna

Karnityna jest substancją, która odgrywa kluczową rolę w produkcji energii poprzez transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórki, gdzie są one spalane i wytwarzana jest energia. Naturalnie występuje w komórkach serca i mięśni. Jest również dostępny jako suplement diety i jest popularny wśród sportowców w celu poprawy wydajności i wytrzymałości. Jego bogatym źródłem w diecie jest głównie czerwone mięso, ale w mniejszych ilościach występuje także w niektórych pokarmach roślinnych, takich jak orzechy i nasiona. Suplementacja karnityną może być ważna dla wegetarian i wegan, ponieważ ich dieta zazwyczaj zawiera mniej tego składnika odżywczego. Karnityna może również przyczyniać się do utraty wagi poprzez promowanie spalania tłuszczu i może mieć korzystny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Witam, chciałbym się zapytać czy przyjmowanie karnityny na czczo (np. kilkadziesiąt minut przed porannym aerobikiem) jest problematyczne - na jednym opakowaniu przeczytałem, że producent tego nie zaleca. Chciałbym się również dowiedzieć, na jak długo przed uprawianiem sportów aerobowych należy przyjmować suplement.

Jest to problematyczne jedynie w sytuacjach, gdy stosowany suplement zawiera dodatki, na które dana osoba jest bardziej wrażliwa. Jest to czynnik silnie indywidualny, który można kontrolować wybierając produkt wyższej jakości. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli karnityna występuje w postaci płynnej, wchłania się szybciej, dlatego zaleca się przyjmowanie jej na krótko przed występami sportowymi (5-20 minut), co w zasadzie wyklucza spożycie stałego składnika pożywienia. Pewnym kompromisem może być połączenie suplementu z odżywką w płynie (=napój hipertoniczny). Jeśli pracujesz z tabletkami lub kapsułkami, proces wchłaniania substancji aktywnej jest znacznie wolniejszy, dlatego też zastosowanie takiego produktu odracza się dłużej przed występem (40-60 minut). Tutaj natomiast korzystniej jest spożywać stałą formę suplementu z jedzeniem, gdyż dieta będzie prowokować produkcję enzymów trawiennych, co w efekcie wpłynie na sprawniejsze przetworzenie zawartości całego suplementu.

Witam, mam pytanie dotyczące karnityny. Niektórzy klienci /odchudzający się/ stosując karnitynę wykazują skuteczniejsze spalanie tkanki tłuszczowej, jednak kosztem wyższych wartości „wody zatrzymanej”. Częstotliwość ćwiczeń aerobowych wynosi 3 razy w tygodniu po 50 minut. Bardzo często klientka wykazuje na wadze większy przyrost całkowitej masy ciała i przechodzimy na „odwodnienie”. Nie mogę zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Dziękuję

Karnityna nie powinna mieć bezpośredniego wpływu na zatrzymywanie wody w organizmie. Przede wszystkim pojawia się pytanie, jaki to rodzaj wody, czyli czy oceniamy wodę międzykomórkową czy wewnątrzkomórkową. Jeśli w celu redukcji masy ciała zaczniesz stosować substancje z grupy karnityny, co jest połączone z aktywnością fizyczną i zmniejszy się udział masy tłuszczowej, proporcjonalnie wzrośnie udział tkanki mięśniowej, czyli także wody (związanej z masą mięśniową). Jeśli masz urządzenie, które może również mierzyć zawartość wody międzykomórkowej, w takich przypadkach powinna ona zawsze się zmniejszać (być może z wyjątkiem sytuacji, gdy ruch jest bardziej intensywny, osoba bardziej się poci, a utratę minerałów zastępuje wówczas większe spożycie soli, bez jako doradcy miał kontrolę). Teoretycznie nadal istnieje możliwość, że osoby z przeciążonym układem limfatycznym mogą reagować na spożycie niektórych dodatków zatrzymywaniem wody (suplementy diety z karnityną w postaci płynnej zawierają konserwanty i aromaty), jednak ja skłaniałbym się raczej ku temu pierwszemu wariantowi.