Kurzy ATAC

Doradztwo

Wybrane pytania z konsultacji on-line, która jest integralną częścią organizowanych przez nas kursów.

Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe to stałe kryształy, które mogą tworzyć się w pęcherzyku żółciowym – małym narządzie znajdującym się pod wątrobą, w którym magazynuje żółć wytwarzaną przez wątrobę. Kamienie te mogą być bardzo małe, jak ziarnko piasku, lub tak duże, jak piłki golfowe. Istnieją dwa główne rodzaje kamieni żółciowych: cholesterol i barwnik. Kamienie cholesterolowe są najczęstsze i spowodowane są nadmiarem cholesterolu w żółci. Kamienie pigmentowe powstają na skutek nadmiaru bilirubiny, substancji chemicznej powstającej podczas rozpadu czerwonych krwinek.

Odżywianie odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i leczeniu kamieni żółciowych. Dieta bogata w tłuszcze i cholesterol może zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni cholesterolowych, a niskie spożycie błonnika może również przyczyniać się do ich rozwoju. I odwrotnie, dieta bogata w błonnik, owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych. Odpowiednie nawodnienie jest również ważne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania pęcherzyka żółciowego.

Witam, jak powstają kamienie żółciowe i jak można im zapobiegać? Dziękuję

Kamienie żółciowe powstają w sytuacjach, gdy występuje znaczna dysproporcja w zawartości poszczególnych składników żółci (sole kwasów żółciowych, fosfolipidy, cholesterol) – stopniowo następuje krystalizacja i wytrącanie tych składników. Najczęściej winne są złe nawyki żywieniowe (wysoki udział tłuszczu, niedobór błonnika itp.), zaburzenia metabolizmu wątroby, nadwaga, stres, skutki uboczne niektórych leków... Profilaktyka w tym kierunku jest zatem (teoretycznie) stosunkowo prosta, ale w życiu nie jest to wcale łatwe – samo dostosowanie diety może nie rozwiązać problemu, duży wpływ mają czynniki stresowe (które na ogół są trudne do pokonania), nadwaga i niektóre choroby (np. cukrzyca).